Od kdy působíte ve funkci ředitele?

Ve funkci ředitele územního odboru působím od prvního března letošního roku.

Pracoval jste také v jiném směru, než je záchranný systém?

Ano, před nástupem k hasičskému záchrannému sboru jsem asi dva roky pracoval jako dispečer mezinárodní kamionové dopravy u ČSAD Strakonice.

Je vaše práce i vaším koníčkem?

Dovolím si tvrdit, že ano, neboť kromě působení u profesionálních hasičů jsem členem i sdružení dobrovolných hasičů v obci, kde bydlím.

Co Vás na této práci nejvíce baví?

Na tuto otázku nedokážu jednoznačně odpovědět, protože jakákoli funkce, kterou jsem za dobu svého působení u hasičského záchranného sboru prošel, mě určitým způsobem těšila a naplňovala. Ať už to bylo ve výjezdové jednotce, ve funkci správce počítačové sítě a vedoucího operačního střediska, nebo ve funkci velitele požární stanice či v současné době ve funkci ředitele územního odboru. Celkově bych řekl, že na práci u hasičského záchranného sboru je důležitá a motivující samotná podstata hasičské činnosti, ať už mluvíme o samotné záchranářské práci, která je nejvíce vidět, tak o práci na úseku prevence požární ochrany a ochrany obyvatelstva.

Znamená pro vás tato práce pouze klady, nebo najdete i zápory?

Samozřejmě, každá práce, a to nejen u hasičů, má svůj rub i líc. Hasič se více než kdokoli jiný setkává s lidským neštěstím a musí tedy jakoukoliv situaci řešit profesionálně a s jistým nadhledem, a to bez ohledu na své vlastní pocity a momentální psychické rozpoložení.

Tato práce je i nebezpečná, jak ji zvládáte?

Na tuto otázku si dovolím odpovědět za všechny hasiče v rámci územního odboru Prachatice. S určitou mírou rizika samozřejmě musí počítat každý hasič ve službě, ale zvládnout se to dá a zvládá se to, jinak by se tato práce dělat nemohla. Kromě toho je u každého Hasičského záchranného sboru kraje zřízena psychologická služba, která je v případě potřeby schopna poskytnout kvalifikovanou psychologickou péči, a to nejen obětem mimořádných událostí, ale i zasahujícím hasičům.

Více v tištěném vydání v úterý 21. dubna 2009.