Ředitel národního parku František Krejčí je ochoten jednat s Jiřím Zimolou o tom, že vznikne komise, která připraví plán péče o Šumavu.

Krejčí chce lépe informovat hejtmana o situaci na Šumavě. „Budeme mu klidně dávat zprávy každý týden. Jsem pro, aby se zřídila pracovní skupina, ale ne krizový štáb. Podobně jako po orkánu Kyrill, kdy jsme se asi třikrát sešli s českými experty a z toho vznikl metodický pokyn na ministerstvu,“ řekl Krejčí.

Ministr je proti

Stav nebezpečí, jenž se vyhlašuje v případě živelných pohrom či ekologických havárií, ovšem hrozí dál. Žádný důvod, aby komise vznikla, totiž nevidí ministr životního prostředí Ladislav Miko. A Zimola k radikálnímu kroku nesáhne pouze v tom případě, když komisi podpoří park i stát.

Mikovi vadí, že hejtman klade ultimátum. „Nejde o to, že bychom neměli komunikovat, sám jsem to mnohokrát nabízel. Ale není možné pokládat ultimativní požadavky. Je to předvolební rétorika, není nejmenší důvod přijímat opatření typu krizového štábu,“ reagoval v pondělí Miko.
Zimola žádá, aby komise vznikla v řádu měsíců. Když se tak nestane, vyhlásí stav nebezpečí. Jak by vypadal? Vojáci, policisté, hasiči a záchranáři by podle hejtmana u přístupových cest do parku nestáli. Návštěvníci by si spíše všimli, že Šumavou jezdí více strojů. Zimola by totiž nařídil vlastníkům lesů v parku, aby zesílili boj s lýkožroutem smrkovým.

„Hlavní by byla těžba. Označit, těžit a odvážet napadené stromy, spalovat jejich kůru, aktivně instalovat lapače i lapáky, prostě zamezit, aby se kůrovec dál rojil. Nemyslím si, že by správa parku měla vše ohledně těžby nasmlouvané a pod kontrolou, máme co do činění s obrovskou kůrovcovou kalamitou,“ je přesvědčen Zimola.

Vedení parku potvrzuje, že vrcholí kůrovcová sezona. Kritická slova o tom, že by něco podcenilo, však odmítá. Podle Krejčího jsou lesníci nyní vytíženi na 120 procent.

Park je plný strojů

„Neumím si představit, že by sem hejtman poslal další techniku. Už teď je v parku dvacet těžkých strojů harvestorů, dvacet 'železných koní' – lanových pásových vyklízečů, lehké vyvážecí soupravy, 150 dělníků s motorovými pilami. A tento týden ještě najíždí nová technika,“ vypočítal František Krejčí.

Stejného názoru je ministr. Opatření proti kůrovci označil za intenzivní. „Ať tam hejtman techniku pošle, ale ponese si následky. Jeho slova vnímám jako vydírání.“

Podle většiny šumavských starostů postihla kůrovcová kalamita nejhůře České Žleby, Stožecko a Novou Pec. Obviňují z toho ministerstvo a správu parku. Stožecká starostka Zdeňka Lelková se nyní raději moc nerozhlíží kolem sebe. „Kam se podíváte, všude jsou známky napadených a usychajících smrků, v podstatě každý kopec v národním parku. Dnes je správa největším těžařským podnikem a tvůrcem holin možná v celé České republice. V plné turistické sezoně máme les plný techniky a dopravní ruch trochu koliduje s návštěvníky, ale to se nedá nic dělat, protože jedině tak je možné postup kůrovce někde zastavit,“ komentuje situaci Lelková.

Václav Koblenc, Leona Fröhlichová

Vyjádření starostky Zdeňky Lelkové

Takový rozsah napadení kůrovcem po Kyrillu nemohl očekávat jen naprostý diletant. Raději se ani moc nerozhlížím kolem sebe, protože kam se podíváte,všude jsou známky napadených a usychajících smrků. V podstatě každý kopec v NP. Pro Kvildu Prameny Vltavy a pro nás kopec se Stožeckou kaplí jsou symboly, které jsou nezodpovědným rozhodnutím ministra ŽP a Správy NPŠ nevratně postiženy. České Žleby, Stožecko a Nová Pec jsou jedny z nekritičtějších území postižených touto kůrovcovou kalamitou, kterou úmyslně zavinil fundamentalistický přístup lidí, kteří zneužili svého postavení a bez domluvy s obcemi a regionem rozhodli o rozšíření bezzásadových managementů v porostech, které na to nebyly připraveny. Připomínky obce Stožec k rozhodnutí ministra Bursíka byly nazvány předjímáním. Kéž bych takto uměla předjímat v jiných , žádoucích situacích. Dnes je Správa NPŠ největším těžařským podnikem a největším tvůrcem holin možná v České republice.Dnes v plné rusistické sezóně máme les plný techniky a dopravní ruch trochu koliduje s návštěvníky, ale to se nedá nic dělat,protože jedině tak je možné postup kůrovce někde zastavit. Jestli si v něčem s NP nerozumím, tak neuvážené a nezodpovědné rozšíření bezzásahovosti zkrácené z 30 na3, z 10 na 1 rok je na prvním místě. V tomto případě bohužel je na celém našem správním území národní park, který říká, že ochraňuje přírodu, ale šumavským lesům viditelně nejvíc škodí.