Zúčastnilo se ho celkem 21 závodníků, kteří se přišli pochlubit svými stroji, ale především předvést svoji zručnost a ukázat smysl pro humor.
Celá soutěž byla rozdělena do dvou disciplín, sprint do vrchu a jízda zručnosti. Hodnotil se nejen získaný čas, ale také celkový vzhled vozu a řidiče. Někteří ze závodníků tak spíše na rychlost svého vozu spoléhali na slámu v holínkách, ale ani to bohužel k vítězství nepomohlo.
Nejvýše bodovanou disciplinou byla jízda zručnosti. Při ní musela dvojice závodníků na čas projet trasu vyznačenou balíky slámy, na jejím konci vypít třetinku čerstvě nadojeného mléka, a pak se couváním co nejrychleji dostat zpět na start. Překvapivě nebylo největším nepřítelem závodníků couvání, ale připravené mléko.
Nutno ale říct, že jej v zápalu boje nakonec vypili všichni. Překvapením pro hosty i závodníky byla malá překážková dráha, kterou museli absolvovat čtyři náhodně vylosovaní závodníci společně se svojí pomocnicí, selkou. S tou museli také splnit určené úkoly, např. převézt selku v kolečku, přenést ji přes necky s vodou a kopu hnoje, nechat se od selky nakrmit připravenou jitrnicí nebo jelítkem, a pak ji jakýmkoliv způsobem dopravit do cíle. Vypadalo to jako jednoduchý úkol, ale vzhledem k tomu, že za dvě ze selek se převlékli statní pánové, tak se někteří ze závodníku pořádně zapotili.
Hlavní cenou soutěže bylo 50kg vážící prase, které do soutěže věnoval Kamil Žižka. To nakonec získal Jan Kortus ml., vítěz 2. ročníku Velké ceny Michalova. I když šlo především o mužskou záležitost, zúčastnila se také jedna žena, která soutěžila i v prvním ročníku a v celkovém hodnocení se nakonec umístila v první desítce. Čestnou medaili obdržel také nejmladší účastník závodu, pětiletý Matěj Voldřich.
Velké díky patří nejen sponzorům akce - Obci Stachy, pekárně Vacov, p. Vojtovi Majerovi, manželům Fuchsovým, p. Kamilu Žižkovi, ale také návštěvníkům, kteří i přes nepřízeň počasí přišli podpořit soutěžící. V neposlední řadě také kapele UNIKOL, která zahrála k poslechu i tanci. Zbývá jen doufat, že třetí ročník soutěže proběhne dříve než za 15 let.

RADEK PEŠL
Stachy