Jihočeský poslanec Michal Doktor ve středu oznámil, že opouští ODS. Jako jeden z důvodů uvedl, že se opakovaně dočkal ze strany jihočeské ODS vyjádření nedůvěry ke své osobě. Druhý hlavní důvod pro odchod z ODS je podle Michala Doktora jmenování Martina Kuby ministrem průmyslu a obchodu. Doktor byl také v okruhu možných kandidátů na tuto funkci a jmenování Martina Kuby ministrem průmyslu a obchodu označil za špatné rozhodnutí.

Poslanec Doktor ale zdůraznil, že po odchodu z ODS nechce přestupovat do žádné jiné strany, hodlá zůstat nezařazeným poslancem a chce nadále podporovat reformní úsilí vlády. „Neotáčím se k vládě jako celku,“ zdůraznil Michal Doktor.

„Předseda vlády si může být jist mou podporou reformám. Nechci podkopávat roli Petra Nečase,“ dodal Doktor. Doplnil, že se nezříká další spolupráce v rámci parlamentu s vládními stranami a připomněl, že nedávno se podílel například na přípravě vysokoškolského zákona.

Poslanec zároveň naznačil, že ODS ráda využívala jeho tvář, pokud šlo o odborné půtky nebo mediální zápasy. Při sněmovních volbách byl ale na jihu Čech nominován na kandidátku na nevolitelné místo a do parlamentu se dostal jen díky preferenčním hlasům. V této souvislosti řekl, že jeho trpělivost v rámci ODS byla takřka nekonečná. Když se prý ale zajímal o to, proč v rámci ODS nejsou jeho znalosti více ceněny, údajně mu bylo přáteli naznačeno, že „nemá krytí“.

Ke své nejbližší budoucnosti Doktor řekl, že nehodlá organizovat odchod kolegů z ODS.

Michal Doktor se vyjádřil také k dohadům o tom, jak byl Petr Nečas o poslancových záměrech informován. Doktor uvedl, že premiér Petr Nečas věděl o jeho rozhodnutí 24 hodin předem a varoval Nečase, že pokud se necítí ohrožen nyní, měl by se cítit ohrožen v budoucnu. Politicky přirovnal Michal Doktor vstup Martina Kuby do vlády k doteku medůzy, jehož se měl Petr Nečas vyvarovat.

Michal Doktor byl členem ODS od roku 1991. O svém odchodu již ve středu telefonicky informoval předsedu oblastního sdružení Jindřichův Hradec Jana Váňu, osobně se pak ještě setká se zástupci svého domovského sdružení v Lomnici nad Lužnicí.

ČTĚTE TAKÉ:

Jan Milaberský, místopředseda místního sdružení ODS v Lomnici nad Lužnicí: "Bohužel jsem s Michalem Doktorem zatím nemluvil, takže nic bližšího nevím. Mám zatím informace jenom z médií."

Současný ministr Martin Kuba nemá na jihu Čech nejlepší pověst. Podle řady lidí loni řídil odvolání primátora Českých Budějovic Juraje Thomy, který byl takto potrestán za odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka kvůli jeho alkoholovému excesu. Oficiálním zdůvodněním bylo, že se Thoma údajně dopustil při odvolání Řežábka chyb.

V tehdy aktuálním rozhovoru poslanec Michal Doktor pro Deník uvedl: „To jsou povídačky pro „děti“, které se bojí bubáků v lese. Celé Budějovice vědí, že odvolání Juraje Thomy je odplata za odejití opravdového bubáka, který dělal ostudu na veřejnosti, avšak měl dlouhé prsty.“