Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice v Prachaticích, která jako první na jihu Čech omezila běžnou péči na několika odděleních, aby ji mohla směřovat pacientům s covid-19, nemá v tuto chvíli optimismu na rozdávání. V prachatické nemocnici mají převahu pacienti s covid-19, kterých je ke čtvrtku 29. října zhruba třiapadesát. Jsou převážně z Prachatic a okolí. Pacientů na dvou nekovidových odděleních je přibližně o dvacet méně. "Situace se ale mění z hodiny na hodinu a nejen u nás, ale v celých jižních Čechách," popsal ředitel prachatické nemocnice. Holding Jihočeských nemocnic proto plánuje strategii, jak se postarat o pacienty v rámci přesunu mezi jednotlivými nemocnicemi. Například Nemocnice Český Krumlov, která se do současné chvíle starala o pacienty se žloutenkou, jež se na jihu Čech rozšířila, zřídí místo těchto míst v nejbližší době další covidovou jednotku. "Na doléčení pak zřejmě budeme pacienty převážet nejen do českokrumlovské, ale také do dalších nemocnic na jihu. Musíme si pomáhat mezi sebou," popsal plány.

Chybějících asi čtyřicet lidí z řad personálu v prachatické nemocnici nahradí jen těžko. Také tyhle počty se mění ze dne na den. Nemocnice sice získala pět studentek ze zdravotnické školy, ale podle ředitele nemocnice, není možné nahradit kmenový personál nemocnice s dlouholetou zkušeností v praxi. "Už nemáme kde brát," říká s tím, že přesun zdravotnického personálu mezi jihočeskými nemocnicemi není realizovatelný. "Chybí všude nejen u nás," doplňuje.

Skeptický je Michal Čarvaš částečně i k trasování kontaktů osob pozitivních na covid-19, které s tak obrovským rozšířením nákazy není možné zvládnout. "Těch kontaktů už je tolik, že je není možné všechny dohledat," myslí si. Pacienti s lehkými průběhy nemoci mnohdy ani nevědí, že mohli někoho nakazit a není možné přesně určit, kde, kdy a s kým se potkal a případně nakazil dalšího. Tvrdí, že měl přijít tvrdý lockdown. Jedině tak bylo možné šíření covid-19 zpomalit. "Buďte co nejvíce doma, omezte kontakty se svými blízkými. Noste roušku všude, kde je to nutné," nabádá proto každého Michal Čarvaš.