„Naši městští strážníci zatím naočkovaní nejsou,“ potvrdil Martin Malý, starosta Prachatic s tím, že on sám by byl pro, aby právě strážníci městské policie byli jít na očkování mezi prvními. „I v tomto případě platí, že očkování je dobrovolné,“ dodal.

To, že by měli být strážníci očkováni společně s pracovníky kritické infrastruktury města potvrdila Petra Popová, tajemnice krizového štábu města Prachatice. „Na seznamu, který jsme měli zpracovat, jsou. Čekáme na pokyn, jak postupovat dál,“ vysvětlila Petra Popová.

Na očkování krizových zaměstnanců čeká také město Vimperk. Podle Jana Tůmy, tajemníka městského úřadu, je na seznamu jedenáct jmen z krizového štábu a šest městských strážníků.

Testy příští týden

Od poloviny příštího týdne nesmí v Prachaticích ani ve Vimperku do práce žádný z úředníků, který by neměl potvrzení o negativním testu. Zaměstnanci města Vimperk mají na výběr ze čtyř možností. „Preferujeme variantu testování u smluvní kliniky, která má ordinaci ve Vimperku a naše zaměstnance testuje přednostně. Tam mají zaměstnanci stanovené termíny a mohou je využít,“ upřesnil Jan Tůma. První možný termín je ve čtvrtek od 12 hodin, kdy klinika zvládne otestovat až třicet lidí a následuje sobota od 7 hodin pro až sedmdesát lidí. Další termíny přibudou. Mezi zaměstnance úřadu jsou započteni i strážníci a knihovnice. „Naši lidé se mohou otestovat také na veřejném testovacím místě, u svého praktického lékaře nebo samotestem. Koupili jsme pro případ nejvyšší nouze sto kusů,“ doplnil vimperský tajemník s tím, že nákup testů stál radnici deset tisíc korun. Testování na domluvené klinice, ve veřejném testovacím centru i u lékařů radnice platit nebude.

Petra Popová z prachatického krizového štábu zorganizovala hromadné testování všech zaměstnanců úřadu. „To první bude v úterý v sále Národního domu. Opakovat se bude každý týden. Objednali jsme firmu, která testování zaměstnanců úřadu vždy jednou za týden zajistí,“ vysvětlila. Hromadné testování zaměstnanců radnice neplatí, je hrazeno ze zdravotního pojištění.