Šlo o bezmála šest set tisíc korun. „Samotné vozidlo vyjde na 533 tisíce korun, to je cena určená výběrovým řízením. Zbylé peníze pak jsou určeny na jeho dovybavení. Přesněji nákup majáků a přesun všech potřebných vysílaček a GPS, jež strážníci městské policie ke své práci potřebují,“ vysvětlil včera novinářům ředitel Městské policie Prachatice Ivo Novotný.
Následně zdůvodnil, že nové auto nahradí stávající Nissan Terrano, který strážníkům sloužil od roku 2003 a jednotlivé hlídky s ním najezdily přes dvě stě tisíc kilometrů. „U nissanu je prasklý rám. Odborný servis určil, že šlo o takzvanou únavu materiálu. Svařit se to nesmí a nový rám by vyšel na sto šedesát tisíc korun bez daně z přidané hodnoty a plus ještě přestrojení na nový rám,“ vysvětlil Novotný s tím, že vozidlo je už od letošního dubna odstavené, protože jízda s ním je životu nebezpečná. Městská policie v našich podmínkách terénní vozidlo potřebuje nejen v zimě, ale také při povodních. Ředitel proto oslovil několik prodejců. Nakonec se rozhodovalo mezi Škodou Yeti a Hyundai ix35. „Obě vozidla jsme si mohli následně vyzkoušet. Jízdní vlastnosti jsou téměř shodné, ovšem do kufru škodovky jsme nenaložili všechny potřebné věci. Takže zakoupíme hyundai,“ vysvětlil Novotný.
Podle prachatického starosty Jana Bauera jde o nenadálý výdaj z městského rozpočtu. „Osobně jsem navrhoval, aby se rozhodnutí o koupi vozu nechalo na novém zastupitelstvu. Všichni zastupitelé však na pracovním setkání doporučili zařazení rozpočtové změny do nejbližšího jednání zastupitelů, jmenovitě se k tomu vyjádřili. Usoudili, že pro městskou policii jde o krizovou situaci. Do jednoho také zastupitelé zvedli ruce pro nákup,“ popsal Bauer svůj postoj. Doplnil, že velká voda, může přijít a s fiatem, který je v současné době jediným vozidlem hlídek městské policie, nelze rozvážet případné pytle s pískem a vůbec monitorovat terén postižený velkou vodou.
Původní Nissan Terrano, jehož pořízení vyšlo na více než osm set tisíc korun, je v současné době na prodej. „Pouze ale na součástky,“ uzavřel Bauer.