„Peníze chceme použít na zateplení a výměnu oken pěti budov prachatických základních a mateřských škol,“ vysvětlil prachatický starosta Jan Bauer s tím, že město má zpracované projekty i energetické audity jednotlivých budov, do nichž vložilo přes dva miliony korun.
Jediné, co chybí, je souhlas zastupitelů s podáním projektových žádostí, na kterých se v těchto dnech intenzivně pracuje. Zastupitelé svůj názor proto řeknou příští pondělí odpoledne. Bauer však nepředpokládá, že by byli zastupitelé proti a následně budou opravy budov v přednostním zájmu rozpočtu pro příští rok.

Projekty a energetické audity jednotlivých budov prachatických škol město připravuje už více než rok. A opravit by se měly všechny budovy základní a dvě budovy mateřských škol, jde o školku v Zahradní a v Krumlovské ulici. „Okna na obou budovách jsou původní, ze šedesátých let minulého století, ale kdybych měla vybrat, nutněji potřebuje zásah školka v Zahradní, ta je z roku šedesát čtyři, a při větších deštích tam i zatéká,“ řekla včera Deníku ředitelka Mateřské školy Prachatice Marie Přibíková. „V případě, že by město se žádostmi uspělo, byl by provoz v našich budovách snazší třeba už jen na úklid a to nemluvím o úsporách,“ uvažovala Přibíková.

Prachatický starosta si ale myslí, že všechny budovy jsou na tom technicky téměř stejně a zateplení si zaslouží všechny. „Pokud by vyšlo všech pět projektů, byl by podíl města ve výši zhruba jedenatřiceti milionů korun,“ upřesnil Bauer. Ten ale počítá s i možností, že některá se žádostí neuspěje, žádosti jsou totiž rozděleny, aby město mělo větší šanci na úspěch. „To bychom pak zkoušeli získat peníze z dalších zdrojů,“ řekl.

To, zda a v jakém rozsahu prachatická radnice uspěje, bude jasné nejdéle do konce letošního roku. A možná už příští rok zateplení začne.