To podala soukromá firma, která přebrala od Správy domů a bytů účetnictví některých společenství vlastníků bytových jednotek.

Do fondu neplatili

V této souvislosti se ukázalo, že město, které bylo jako vlastník části zbylých bytových jednotek povinno přispívat do fondu oprav, tak prostřednictvím jím zřizované servisní organizace Správy domů a bytů v letech 2000 až 2002 nečinilo.

„Účetnictví dvou společenství vlastníků jednotek prověřovala na základě podání trestního oznámení kriminální policie a město si nechalo souběžně s auditem na tato dvě SVJ prověřit kompletní účetnictví Správy domů a bytů nezávislým ekonomickým poradcem,“ shrnula starostka Volar Martina Pospíšilová.

Chyběly investice

Když se s celou záležitostí zastupitelé počátkem letošního dubna poprvé seznámili, zdálo se, že dluh může dosahovat až čtyř milionů korun. „Nezávislý audit prokázal, že ve skutečnosti je náš dluh vůči dotčeným společenstvím vlastníků bytových jednotek nižší. Původně jsme totiž nezapočítali i investice do oprav, které celkovou sumu výrazně snižují,“ vysvětlila.¨

Dají si větší pozor

Přestože je jasné, že dluh starý až devět let je ze zákona promlčený, vedení města i zastupitelstvo se od samého začátku shoduje, že je potřeba peníze vrátit. Shoda panuje i v tom, že se podobná situace nesmí opakovat. „Ani jednoho z nás, co tu sedíme, nenapadlo provést hloubkovou kontrolu s tím, že by mohlo dojít k tak zásadnímu pochybení. Osobně doufám, že od září už Správa domů a bytů povede účetnictví tak, jak má,“ předpokládá starostka.

Deník/Miroslav Fuchs