Přibližně pětadvacet milionů korun budou Prachatičtí čerpat z úvěru, aby zaplatili zateplení budov dvou

základních škol. Podle slov prachatického starosty Martina Malého ale na úvěru město vydělá. „Spolu s úvěrem jsme totiž získali také dotaci 
z Evropské banky na náklady spojené s úvěrem,“ vysvětlil.

Podmínky úvěru jsou prý natolik výhodné, že zastupitelé už v polovině letošního roku neváhali a souhlasili 
s ním. Navíc úvěr nehodlá současné vedení města přehodit na své případné nástupce za čtyři roky. „Deklarovali jsme, že město zůstane bez dluhu. Úvěr, který budeme čerpat na zateplení, splatíme za tři a půl roku, tedy přesněji před volbami v roce 2018,“ slíbil starosta.

Původní výše úvěru činí sedmadvacet milionů korun. Už nyní ale město ví, že nebude čerpat více než dvacet pět milionů. „Až osmdesát procent úvěru můžeme zaplatit podle svého uvážení, tedy klidně mimo splátkový kalendář,“ upřesnil.

Dotaci z Evropské banky získá město ve dvou splátkách. Polovinu na začátku čerpání úvěru a po jeho splacení následně zbytek. „S takovou možností jsme počítali už při zadávání podmínek úvěru, ve smlouvě máme zakotveno, že úroky a poplatky je možné snížit darem nebo dotací,“ vysvětlil Martin Malý. Po započtení dotace tak město splatí ne dvacet pět milionů, ale pouze 23,4 milionu korun.