„Na vykácení celé aleje s devětatřiceti topoly se jednomyslně shodla celá rada města," uvedl starosta. Doplnil, že stromy ohrožují nejen horkovod, ale také garáže v bývalém areálu kasáren.

Topol kandskýJedná se o rychle rostoucí listnatý strom, který dosahuje výšky až 30 metrů. Často se vysazoval až do poloviny 20. století do intenzivních plantáží, aby byla získána surovina pro výrobu papíru a buničiny. V areálu bývalých prachatických kasáren byl topol vysazen, aby zakrýval vojenskou techniku a budovy.


Navíc podle slov radní Jany Krejsové takové stromy do města vůbec nepatří. „A to nejen z toho důvodu, že je to silný alergen, ale je to invazivní druh stromu," zhodnotila Jana Krejsová s tím, že topoly tam byly vysazeny někdy v padesátých až šedesátých letech minulého století proto, že je to rychle rostoucí dřevina a zakrývala budovy a techniku v areálu před zvídavými pohledy z venku.


V současné době nejenže takové stromy nemají opodstatnění, ale také ohrožují například městský majetek. Podle Martina Malého bude nutné na kácení zpracovat projekt. „Jde o rizikovou práci, kterou musejí udělat odborníci tak, aby nebylo nic poškozeno. Zároveň bychom chtěli získat na odstranění stromů dotaci," vysvětlil prachatický starosta s tím, že kácení aleje může vyjít na částku přes sto tisíc korun.


Na projektu začali na radnici na základě zadání radních pracovat, a tak je jasné, že do konce roku se kácet nebude. „Rádi bychom stromy nechali odstranit příští rok," zakončil starosta.