Podle slov Stanislavy Linhové, referentky odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích, je letošní nejzdařilejší výsadbovou akcí krásný záhon, který vznikl v Hradební ulici u registru vozidel. „Tam se snoubí jak dřeviny jehličnaté, jalovec, smrčky nebo borovička s krásnými okrasnými keři, jako je například magnolie, několik tavolníků a směs azalek. Asi nemusím podotýkat, že ta pravá krása přijde teprve, až dřeviny poporostou a hlavně až začnou kvést. To bude teprve pastva pro oči a pohlazení pro duši," hodnotí Stanislava Linhová letošní výsadbu.


Věří, že nová výsadba zase nevezme za své a nebude zničena vandaly, jak se v Prachaticích celkem pravidelně stává.


Typickým příkladem toho je nová výsadba u Horního náměstí v bývalých kasárnách. Na jaře letošního roku zde bylo vysazeno šest nových červenolistých dubů. Překrásných, zdravých, vitálních stromků, které ze „zcela neznámého" důvodu po třech měsících zašly, lépe řečeno jakoby zaschly. „Právě tyto stromky byly vyměněny za nové a navíc jsme se domluvili se strážníky městské policie, že lokalitu budou častěji monitorovat, ať již sledováním na kamerách nebo i častějšími prohlídkami místa samého," varovala Stanislava Linhová případné vandaly.


Další povedenou výsadbou bude záhonek v zídce U Pěstů na Malém náměstí. „Tam je vysázeno několik rozchodníků, každý v jiné barvě listu a s jinou barvou květu," popsala.


Dalších deset stromků radnice nechá vysázet do konce roku. „Tři z nich, jírovce pleťové, tedy růžově kvetoucí kaštany, přibudou v parčíku v ulici Hradební," uvedla Stanislava Linhová další novinky v podobě dřevin ve městě.


Habry obecné pak budou vysázeny nad lávkou za autosalonem Ševčík.