„Radní si vyhrazují právo udělení výjimky v rámci obecního zájmu a skutečně sociálně slabé a potřebné rodiny a jedince řeší město zcela individuálně a má navíc i další byty v jiných bytových domech například v ulici Krumlovské, Budovatelské nebo v domech s pečovatelskou službou, u nichž jsou jiná kritéria při přidělení,“ upřesnil starosta Jan Bauer.


Oproti městským bytům nemá Stavební bytové družstvo Husinec stanovenou cenu za metr čtvereční bytu. „Nemůžu říct, kolik má jaký byt náklady. Každý má jiné zálohy na služby a energie. Některé domy navíc splácejí třeba úvěr na zateplení, platí do fondu oprav a podobně,“ vysvětlil předseda družstva Jaroslav Borovička se slovy, že průměrovat nelze, protože každý byt je v jiné lokalitě, v jiné kvalitě a jeho nájemníci mají rozdílně vysoké zálohy.

Podle zjištění Deníku platí v zatepleném domě s plastovými okny majitel v družstevním domě i se službami v podstatě stejně, jako nájemník v městském domě. „Navíc třeba v městském bytě nájemníkům vymění rozbitý sporák, to my čekat nemůžeme. Když jsme sháněli byt, byli jsme v původně městském, věděli jsme, že družstevní nás vyjde dráž. Teď platíme stejně jako známí obyvatelé městského a k tomu ještě splácíme milion, který jsme za byt dali. Na druhé straně je ale byt náš a nikdo nám ho nevezme a můžeme ho podle potřeby prodat,“ uvedla jedna z majitelek bytu v Prachaticích.

Ani Vimperští obyvatelé se časem nevyhnou zvyšování nájemného. „I když nepředpokládáme dramatický nárůst, v roce 2010 bychom mohli nájemné upravit k pětatřiceti korunám za metr čtvereční,“ informoval starosta města Pavel Dvořák.