„Měli jsme několik nabídek, ale zastupitelům se příliš nelíbily a podle nich bychom mohli získat výhodnější,“ vysvětlila starostka Marie Kabátová. To se týká především využití střech budov v majetku městyse pro pronájem na fotovoltaickou elektrárnu. „Na základě doporučení zastupitelstva jsme umístili naši nabídku na internetovou burzu střech. Zatím se nám nikdo neozval. Zvažuji oslovit ještě další firmy. Myslím si, že by to bylo určitě přínosem. Máme nejen střechy na škole, ale i na budově kina,“ shrnula starostka.

Ve Lhenicích byli i zájemci o fotovoltaiku ve volném prostoru, to ale zastupitelé odmítají. „Jednalo se o zemědělské plochy a navíc to neřeší územní plán, který je rok starý,“ doplnila starostka.

Vimperk – Výstavba fotovoltaických elektráren ve volném prostoru končí také ve Vimperku stavbou již třetího zařízení tohoto typu v lokalitě Pod Homolkou. Lokalita je sice stranou od obytné zástavby a jak z pohledu životního prostředí, tak územního plánu s umístěním takové stavby nejsou problémy. „Více ploch tímto způsobem zastavět nechceme a navíc už s podobnou aktivitou nepočítá ani územní plán,“ podotkl starosta Pavel Dvořák.

Město ale již připravuje projekt fotovoltaických elektráren, které budou využívat střechy některých budov v jeho majetku. „Konkrétně se to týká střechy zimního stadionu a zvažujeme i zhodnocení střech dalších městských budov,“ doplnil místostarosta Bohumil Petrášek.