Zhruba v polovině domů ve vlastnictví města jsou už z minulých let nainstalovány měřidla na radiátorech. Prachatickému deníku to řekl Jiří Vejvoda, jednatel Městské správy domů a bytů v Prachaticích. „Do ostatních bytů je budeme i v letošním roce průběžně doplňovat. Nainstalované musejí být v každém bytě, kde je radiátor," ujistil.


MSDB má dodavatelskou firmu už od loňského prosince. Nejpozději do konce března pak budou v každém městském bytě tak, jak to ukládá vyhláška z loňského listopadu, měřidla na radiátorech.


Jiří Vejvoda potvrdil, že nájemníci bytů, kde už měřidla mají, ušetřili na teple. „Nový systém, podle kterého se spotřeba vypočítává je spravedlivější. Lidé se snaží topit méně a ušetří," zhodnotil. Až do teď se teplo počítalo podle výměry bytu. Nově ve výpočtu hraje roli z padesáti procent měřidlo a z padesáti procent rozloha bytu. „Spotřeba se spočítá přesně daným koeficientem, který reflektuje na umístění bytu," popsal. Rozhoduje tedy i patro, zda je byt rohový, orientace ke světovým stranám a další faktory. Nový systém měření srovná náklady na vytápění bytů například s orientací na sever a pod střechou s byty uprostřed domu s orientací na jih. Pokud budou oba byty stejně velké a budou vytápěny na stejnou teplotu, oba nájemníci by měli platit stejně.