Prachatice čerpaly méně, měly plné studny. Městu nad Otavou zase pomohla Jihočeský vodárenský svaz při odstávce vlastních zdrojů.

„Sešlo se víc důvodů. Mírná zima a příznivé dešťové srážky udržely a naplnily studny, což se na odběrech pitné vody ze soustavy vždy projeví. Nejen u jednotlivců, ale i v případě měst. Třeba Prachatice měly větší množství vody z vlastních pramenišť, a proto od nás nakoupily méně vody,“ popisuje jednu z příčin nižší spotřeby provozní náměstek JVS František Rytíř.

„A celé to podtrhla covidová pandemie, která prakticky na celý rok přerušila provoz hotelů, restaurací, škol, fitness, omezila průmyslovou výrobu a lidi poslala na home office,“ dodává František Rytíř, proč proti plánu loňský prodej takzvané vody předané klesl o 380 tisíc m³.

NUTNÉ REZERVY

Bez ohledu na to ale musí vodárenská soustava držet rezervy a být připravena okamžitě zvýšit dodávky, bude-li to potřeba. „Koncem listopadu například Písek odstavil svou úpravnu vody a celé město třiadvacet dnů nepřetržitě a dalších pět dní krátkodobě zásobovala jen naše vodárenská soustava,“ dodává ředitel JVS Antonín Princ.

Pro vodárenský svaz, který je sdružením 266 obcí a měst, znamená pokles odběrů vody nižší tržby za prodej vody předané o víc než šest milionů korun. Přitom ještě v listopadu to vypadalo na propad proti plánu o 500 tisíc kubíků, a tedy výpadek dalších několika milionů korun potřebných na údržbu a obnovu vodárenské soustavy. „Veškeré příjmy z prodeje vody, mimo nákladů na provoz, dáváme zpět do oprav, rekonstrukcí a investic našeho vodárenského systému, který je největší v kraji,“ uvedl Antonín Princ.

Ten přitom oceňuje práci zaměstnanců, kteří výrobu a distribuci pitné vody zajišťují celoročně nonstop. „Málokdo si to uvědomuje, ale i oni patří v čase nouzového stavu mezi ty z první linie. A při všech epidemických omezeních a zdravotních rizicích obstáli,“ zdůraznil Antonín Princ. Přestože začátek roku 2021 nesignalizuje změnu k lepšímu, věří ředitel firmy, že provoz vodárenské soustavy bude i nadále bez větších problém