Reprezentoval v nich školu na krajských i celostátních kolech předmětových olympiád. Přesto zůstává poměrně skromný a o svých studijních a soutěžních výsledcích mluví jako by nebylo nic jednoduššího.

Výčet toho, v čem excelujete, je poměrně dlouhý. V čem konkrétně jste ale podle svého názoru dobrý a jakých úspěchů si vážíte nejvíce?
Dalo by se říci, že úspěchy mám ve všech předmětech, mimo cizích jazyků. Účastním se obvykle všech školních olympiád, vynechávám jen angličtinu a němčinu. Úspěch, kterého si asi cením nejvíce, je loňská účast v národním kole chemické olympiády. Probojoval jsem se například i do národního kola olympiády v českém jazyce a čtyřikrát byl členem týmu Gymnázia Prachatice na československém finále Dějepisné soutěže gymnázií pořádané Gymnáziem v Chebu. Pravidelně se účastním krajských kol olympiád z fyziky, matematiky, zeměpisu, dějepisu a chemie.

Jaké úspěchy máte za sebou letos?
Radost mám z úspěchu v chemické olympiádě kde jsem se umístil v kraji na šestém místě, přestože jsem byl těsně po laserovém zákroku sítnice a moc jsem na to neviděl. Vážím si rovněž úspěchu v matematické olympiádě, kde jsem skončil také na šestém místě. Nejvíce mě potěšilo první místo v soutěži Talent Jihočeského kraje 2015 v kategorii všestranné. Tohoto ocenění si velmi vážím, neboť je asi největší odměnou za tvrdou práci odvedenou v předchozích dvou letech.

Jak se na olympiády připravujete?
Příprava je různá podle toho, jak je pro mě ta či ona olympiáda důležitá. V poslední době se specializuji na chemii a fyziku, protože se chystám na medicínu.

Takže si doma sednete, vezmete matematické příklady a jen tak si počítáte?
Většina olympiád má obvykle na každý rok vymezené téma, takže podle toho se pak připravuji.

Kdo vás k olympiádám přivedl?
To byla většinou moje vlastní iniciativa. Začal jsem ještě na základní škole, kde jsem si v šesté třídě zkusil zeměpisnou olympiádu a v krajském kole skončil na třetím místě. Tehdy jsem se začal olympiádám více věnovat. Během studia jsem se zúčastnil třiceti šesti krajských a šesti celostátních kol.

V těchto dnech se připravujete na vysokou školu, jak?
Snažím se to propojit i s přípravou na maturitu, protože některé věci se prolínají. Takže ta příprava je v podstatě spojená. Z maturity nervozní nejsem, ale příprava se nesmí podcenit nikdy. Navíc, jsem zvyklý přemýšlet pod tlakem i díky olympiádám, takže se až tolik nebojím.

Jsou vůbec předměty, v nichž máte podle vás slabinu?
Z mého pohledu němčina a angličtina. Angličtinu jsem na základní škole neměl, začal jsem s ní až tady v prváku a už se mi nepodařilo, podle mého, ji zvládnout tak, jak jsem zvyklý v jiných předmětech.

Takže na jazykové olympiádě jste nikdy nebyl?
Zkoušel jsem v prváku olympiádu z němčiny, ale úplně to nedopadlo. Víckrát jsem proto na olympiádu z cizích jazyků nešel.

Mluvil jste i o olympiádách z českého jazyka. To je ale zase úplně něco jiného, než matematika. Co vás na ní baví?
K češtině mě přivedla paní učitelka Eva Gajdošová na základní škole. Olympiáda z češtiny je hlavně o tom, jak člověk jazyk cítí, jak o něm umí přemýšlet a logicky odvozovat pravidla. Literatura mě baví více, ale žádné literární soutěže jsem se nikdy nezúčastnil.

Jakou literaturu máte rád?
Spíše odbornou, faktu a občas nějaké sci-fi. Nejbližší je mi asi Ludvík Souček.

Chcete být lékař. Jakou specializaci si chcete zvolit?
O specializaci jsem úplně zatím nepřemýšlel. Chtěl bych se ale věnovat nějakému specializovanému oboru v pediatrii.

Proč se nebudete věnovat třeba čistě fyzice?
Já mám problém vydržet u jedné věci dlouho. Potřebuji pestrost. Medicína spojuje fyziku, chemii a biologii. A hlavně je tam nejméně angličtiny.

Na jaké vysoké školy jste si podal přihlášky?
Na všechny tři pražské lékařské fakulty, jako vedlejší studijní obor jsem zvolil podání přihlášky na Mat-Fyz a fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou při ČVUT.