Výkupní cena měděného šrotu se podle informací ze sběrných surovin pohybuje od sto třiceti do sto padesáti korun za kilogram. „Asi proto se ztrácejí měděné okapy. V posledních týdnech vzali zloději útokem především místní hřbitov,“ řekla mluvčí prachatických městských strážníků Blanka Rokůsková.


Za poslední měsíc mají prachatičtí městští policisté tři takové případy. „Vždy se ztratily okapové roury. Při každé z krádeží škoda přesáhla pět tisíc korun,“ upřesnila Rokůsková. Pachatele poslední krádeže se ale podařilo chytit téměř při činu. Zmačkané měděné okapy měl připravené jen k odvozu. Hlídka je našla opřené o kostel sv. Petra a Pavla „Kontrola hřbitova je na denním programu hlídek strážníků,“ ujistila Rokůsková. Dodala, že jde o náhodné kontroly. Není možné odhadnout, kdy se hlídka na hřbitově objeví. Jiná obrana neexistuje.


Na jiného muže narazili městští strážníci až ve sběrně minulý týden. „Ten měl plnou káru šrotu s tím, že ho chce prodat,“ popsala Blanka Rokůsková. Se strážníky se bavit moc nechtěl. Ale neujel. Do parády si ho vzali policisté obvodního oddělení. Jeho vozidlo navíc totiž trochu připomínalo vrak.