Tento den je totiž konečným termínem pro ty, kteří chtějí voličský průkaz a nepožádají o něj osobně na úřadě. A také se dnes uzavírají tak zvané zvláštní seznamy voličů.


„Pokud se týká voličských průkazů vydávaných na základě podání osobní žádosti přímo na úřadě, tam je lhůta delší a vydávání voličských průkazů, o které si volič zažádá přímo na úřadě, skončí až 23. října v 16 hodin," doplnila Eva Kuttenbergová z odboru vnitřních věcí MěÚ Prachatice. Jiná situace je v případě voličských průkazů, o jejichž vydání si volič žádá písemně, ať již prostřednictvím listovní zásilky s úředně ověřeným podpisem, elektronickou cestou s elektronickým podpisem, nebo přes datovou schránku. „Tyto žádosti musejí být na úřad doručeny dnes do 16 hodin, aby bylo možné voličské průkazy doručit poštou do doby konání voleb na žadatelem uvedenou doručovací adresu," zdůraznila úřednice.


Další záležitostí spojenou s blížícími se volbami, je uzavření zvláštních seznamů voličů. „Do těchto seznamů jsou zapsáni oprávnění voliči uvedení ve stálých seznamech voličů, kteří jsou v době konání voleb například dlouhodobě hospitalizováni v některém ze zdravotnických, či sociálních zařízení, ale také ve vazební věznici, nebo ve výkonu trestu," shrnula Eva Kuttenbergová.


Pokud jde o výše zmíněná zařízení, do zvláštních seznamů tak mohou být zapsáni pacienti hospitalizovaní dlouhodobě v prachatické nemocnici, Domově seniorů Mistra Křišťana a v Hospici sv. Jana N. Neumanna. „Evidujeme také žádosti o zapsání do zvláštního seznamu od lidí ve výkonu trestu," dodala.


V případě, že je volič umístěn v některém z uvedených zařízení, musí se s žádostí o zapsání do zvláštního seznamu voličů obrátit na jeho vedení. „Tato zařízení nás o žádostech informují a lidé, kteří jsou u nich v době konání voleb, budou zapsáni do zvláštních seznamů voličů a na stálých seznamech pak bude u jejich jmen příslušná poznámka. V době konání voleb pak do těchto zařízení dochází volební komise s přenosnou volební urnou, do které mohou vhodit svůj hlas voliči zapsaní do zvláštního seznamu voličů, případně ti, kteří si vyřídili voličský průkaz," vysvětlila Eva Kuttenbergová.


Pokud by se volič zapsaný do zvláštního seznamu voličů v době konání voleb nakonec přece jen dostal do místa svého trvalého pobytu, může odvolit ve volební místnosti, která spadá pod jeho volební okrsek. „To se samozřejmě může stát. Pokud bude ze zdravotnického zařízení propuštěn před dnem konání voleb a po 18. říjnu, už není možné provést zpětnou změnu ve zvláštních seznamech voličů. V takovém případě po příchodu do volební místnosti nás na tuto skutečnost upozorní volební komise a my si ověříme, zda volič nevolil v místě, kde byl zapsán do zvláštního seznamu. Z toho pak jméno voliče necháme vyškrtnout a teprve poté volební komise umožní takovému člověku odvolit," upozornila Eva Kuttenbergová.