Mezi našimi čtenáři a fanoušky sportu je znám jako špičkový triatlonista, ale určitě stojí za to si jej představit i trochu jinak než v jeho nejoblíbenějším sportu.

Martine, jak se dá skloubit škola a vrcholový sport? Vy navíc nemáte individuální studijní plán, který má většina studentů sportovních škol?
Žádné větší problémy s tím nemám. Je to také hlavně díky tomu, že mi škola celkem jde. Musím přiznat, že není tolik času na učení. Volný čas prakticky věnuji tréninku, a když přijdu domů, tak se odreaguji určitě jinak, než abych se šrotil do školy. Gympl jsem prošel bez trojek, takže to dohromady šlo a vycházelo to dobře.

Učitelé samozřejmě vědí, že vrcholově sportujete, dávají Vám možnost se připravit třeba na zkoušení a podobně?
Co poslouchám závodníky z jiných škol, jak jim učitelé zatápějí, tak musím říci, že já mám v Prachaticích na kantory štěstí. Chápou potřebu přípravy na vrcholné akce. Ne, že by mi oproti spolužákům ulevovali, ale třeba jsem zkoušený jako poslední, vím, kdy na mě přijde řada a stačím se připravit. Zkrátka mi vycházejí vstříc.

Co spolužáci? Bavíte se ve škole o Vašich úspěších, nebo spíš zajdete na kafe a tam to proberete?
Já nejsem z těch, kdo by se chlubil, takže se o mých výsledcích dozvědí třeba z novin a pak mi tak trochu vyčtou, že jsem jim to ani neřekl. Pak se začnou vyptávat a probereme to. Jinak se bavíme o všedních záležitostech a sport necháváme stranou.

Triatlon je sám o sobě pestrý, baví Vás i jiné sporty?
Sport mám rád všeobecně a v televizi sleduji prakticky všechno. Jsem takový fanda, že se probírám různými tabulkami a statistikami z různých sportů. Troufám si říci, že mám přehled prakticky o všech sportech. To, že bych provozoval ještě další sport, tak to tak žhavé není. Při triatlonu to ani nejde, ten zabere hodně času. pokud nějaký čas mám, tak ho věnuji jiným věcem.

Věnoval jste se ještě před triatlonem závodně jiným sportům. Vím, že to bylo třeba plavání. Co ale jiné sporty?
Asi jako každý kluk jsem rok či dva koketoval s fotbalem. Jsem ale tak trochu nervák, takže pro mě kolektivní sporty moc nejsou. Ta zodpovědnost vůči ostatním je tam zkrátka velká, což mi nevyhovuje, mám raději, když zodpovídám sám za sebe. Tím nechci říci, že by mě třeba fotbal nebavil, zahrál jsem si s chutí za barákem, ale jen tak pro radost. Jak se začne o body a přijde zodpovědnost, tak to ne.

V kariéře jste dosáhl plno vynikajících výsledků. Který je ten největší?
Pro mne je to určitě čtvrté místo z loňského Mistrovství Evropy. Jen tak se nepodaří proniknout do nejlepší desítky v Evropě, navíc to byl za posledních patnáct let nejlepší výkon českého juniora.

Máte v posledním roce i vynikající výsledky v atletice. Nezkoušeli Vás přetáhnout do tohoto sportu a specializovat se zde?
Je pravda, že už mě několik lidí přemlouvalo. Že jsou moje časy prý hodně slušné a bylo by to pro mě dobré, ale nepřesvědčili mě. Běhání je moc stereotypní, naopak triatlon takový pestrý. Je tam i větší šance se prosadit ve světové konkurenci.

Vraťme se opět do roviny sport – škola. Jste výborný student a chcete na vysokou školu. Půjde to i zde dohromady, nebo budete něco preferovat?
Trochu váhám, kam se nyní přiklonit. Je mi líto zahodit odtrénované hodiny, dny a roky. Nicméně mě to táhne k medicíně, která se asi nebude moci s vrcholovým sportem skloubit. Napřed zkusím fyzioterapii, která by nemusela být tak náročná. Dva až tři roky se budu snažit prosadit do světové triatlonové špičky, ale pokud bych měl objíždět čtyřicátá či padesátá místa, tak bude vhodnější se věnovat studiu a získal doktorský titul.

Kam na vysokou školu odcházíte a bude to znamenat i odchod ze ŠuTri Prachatice do jiného klubu?
Budu upřednostňovat Masarykovu univerzitu v Brně, a to především kvůli tréninkovým podmínkám v místním triatlonovém klubu. Určitě budu minimálně rok ještě závodit za ŠuTri Prachatice a pak se uvidí, jak se situace bude vyvíjet, zda tam budu moci jen trénovat, nebo budou tlačit i na to, abych přestoupil.

Martin Debnar:
- Student oktávy Gamnázia Prachatice oslaví letos dvacáté narozeniny a bydlí v Husinci
- Byl vyhlášen Nejúspěšnějším sportovcem Prachaticka pro kalendářní rok 2011
- Loni skončil 16. na MS a 4. na ME, což považuje za svůj největší sportovní úspěch.