Sté narozeniny v Prachaticích ještě žádný z obyvatel neslavil, a tak není divu, že gratulantů jsou zástupy a všichni přejí paní Marii především zdraví. K nim se připojuje také redakce Deníku.

Paní Marie už čtyři roky žije v Domově seniorů Mistra Křišťana, kde je podle svých slov spokojená. O pořádnou oslavu se postarala její dcera Božená Štěpánová s manželem Františkem. Sté narozeniny musí slavit hned několikrát, v domově, se starostou a až nakonec pak s rodinou. "Babička musí každý den na chvíli ven. Hned ráno si dá svoje kapučínko a pak jdeme na procházku. Stačí, když se zdržím a hned nám volá, kde jsme," říká se smíchem paní Štěpánová. Dodává, že nutností je pravidelná návštěva kadeřnice a také nákup něčeho hezkého na sebe.

Na otázku Martina Malého, jestli existuje nějaký recept na dlouhověkost, jen pokrčila rameny. Přiznala ale, že jako dítě milovala sladké. "Tatínek měl řeznictví a my jsme raději jedli sladké. Měli jsme rádi koláče, které nám pekla babička, která nás vychovávala," zavzpomínala Marie Záhrebová. Pak už se ale s chutí pustila do krájení dortu, na kterém se zářila svíčka se stovkou. Společně s Martinem Malým ho pak naservírovali.

Promítání Policie Modrava v hasičárně na Srní.
Policie Modrava v hasičárně. Dojatý režisér Soukup děkoval místním

Marie Záhrebová, rozená Klicperová, se narodila 26. září 1922 ve městě Volkov, okrese Kozin v Rovenské oblasti na území Ukrajiny do české rodiny Volyňských Čechů. Tehdy ale území patřilo Polsku. Vyrůstala s mladší sestrou Pavlou a vychovával je otec s babičkami, protože maminka paní Marii zemřela, když jí byly čtyři roky.

Marie vychodila osm tříd polské základní školy a dva roky dívčí školy pro hospodyňky. Pracovala v řeznictví svého otce jako prodavačka. Na začátku druhé světové války se vdala, její manžel ale narukoval do sovětské armády a padl. Otec padl jako příslušník armády generála Svobody při Dukelské operaci. Po reemigraci se Marie vdala znovu. Její druhý manžel ale tragicky zahynul v roce 1969 a o té doby Marie Záhrebová žila sama. V Čechách pracovala až do důchodu jako lesní dělnice. Vychovala tři dcery, má šest vnoučat, dvanáct pravnoučat a čtyři prapravnuky.

Marie Záhrebová žije v Prachaticích od roku 1993, nejprve to bylo v Domě s pečovatelskou službou Skalka a od roku 1998 pak v Domově seniorů Mistra Křišťana.