S prvními krabicemi naplněnými drobnostmi a dvěma židlemi dovezla v úterý v jedenáct hodin dodávka Obecního úřadu Stožec Marii a Vladimíra Svobodovy před panelový dům u nemocnice v Nebahovské ulici v Prachaticích.


Pokud se o některých číslech říká, že jsou šťastná, pak pro Svobodovy to bude asi sedmička. Čtyřicet let totiž bydleli v bytovce ve Stožci s číslem popisným 7. Nebýt toho, že se noví majitelé rozhodli začít dům rekonstruovat tak nešťastně, že odstranili střechu a vzápětí do bytů pod střechou natekla voda, nejspíš by Svobodovi ve Stožci strávili i zbytek života. Ani ve snu by je nenapadlo, že se budou muset ve svých více než osmdesáti letech znovu stěhovat. A i když číslo popisné jejich nového domu je podstatně vyšší, přece jen je sedmička provází dál. Prachatičtí radní totiž rozhodli, že jim mimořádně přidělí městský byt, a právě ten má číslo 7.


„Nevím vůbec, co mám říct. Jsem strašně šťastná a všem moc děkujeme, že nám takhle pomohli. Vůbec nevím, jak bychom to zvládli," zněla první slova Marie Svobodové, když vystoupila ze „Stožečáku", kterým ji starosta Martin Černý s manželem a částí osobních věcí přivezl k novému domovu.


Po více než třech týdnech se její naděje na nový byt vyplnila a konečně se v její tváři objevil lehký náznak úsměvu. „Mám velikou radost i za Svobodovy, že se podařilo jim byt sehnat a že to nakonec bylo tak rychle," ocenil starosta Stožce Martin Černý vstřícnost prachatických radních. Starosti tím ale nekončí. „Musíme se pokusit pomoci i dalším nájemníkům. Jejich byty jsou v hrozném stavu, takže budeme tlačit na vlastníky domu, aby to začali urychleně řešit," dodal starosta Stožce.