Krizové centrum je jediné, které tuto službu v Prachaticích a okolí nabízí. Dříve museli rodiče i děti jezdit do 50 km vzdálených Českých Budějovic.


Setkání mohou využít rodiče a děti, mezi kterými došlo k narušení vazeb a jeden z rodičů je dlouhodobě vyloučen z běžného chodu rodiny. Dále je tato služba určena pro děti v náhradní rodinné péči, které si přejí setkat se se svými biologickými rodiči, či pro rodiče toužící po setkání se svým potomkem umístěným v náhradní rodině.

Kontakty:Krizové centrum – Centrum pomoci rodině a dětem
Velké náměstí 14, Prachatice
Tel: +420 736 213 002 e-mail: krizac@portusprachatice.cz


„Krizové centrum v tomto případě funguje jako prostředník mezi rodiči, mezi dítětem a biologickým rodiče, mezi pěstouny a náhradní rodinou. Tedy mezi osobami, které se nedokáží domluvit sami bez přítomnosti někoho třetího,“ přibližuje podporovaná setkávání realizátorka Krizového centra Michaela Častulíková. „Hledáme kompromis pro rodiče a bezpečný prostor pro dítě. Probíráme s oběma stranami možnosti, představy a očekávání a poté se pokoušíme vše vyladit tak, aby rodiče vnímali, že právě dítě je to o koho se tu jedná,“ doplňuje Michaela Častulíková.


Při práci s rodinou je využíváno individuálních, párových a skupinových setkávání, která probíhají pod odborným vedením v neutrálním a bezpečném prostoru Krizového centra. Pracovník Krizového centra je nestrannou podporou, snaží se navázat kontakt mezi odcizenými osobami, pomáhá usměrnit nevhodnou konverzaci, odstranit rozpaky a ostych, aktivizuje a podporuje vlastní iniciativu. „Službu poskytuje Krizové centrum zdarma a to díky finanční podpoře Nadačního fondu J&T. Obrátit se na nás může skutečně každý, komu chybí kontakt s někým blízkým – zavržený otec, nešťastná matka, zklamané dítě či smutnící babička, “ dodává Michaela Častulíková.


Alena Doležalová