Ahoj mami,

zrovna jsem něco v dílně dělal se šrouby, když mi došlo, že bude svátek matek. Ne, neutahuju si z tebe; ačkoli vím, že si na tyhle oslavy nepotrpíš, chtěl jsem ti k tomuhle svátku napsat dopis. Naposledy jsem ti psal snad ještě z pionýrského tábora, jak jsem vás prosil, abyste si pro mě přijeli. Takže bych ti rád zase napsal takhle po letech – abych ti poděkoval.

Víš, teprve když se člověk sám stane rodičem, pochopí, za co všechno je vděčný svým vlastním rodičům. Porozumí obětem, které museli podstoupit, aby ho protlačili vzdělávacím systémem a vychovali z něj alespoň průměrného fejetonistu. Pochopí, kolik sebeovládání, trpělivosti a přemáhání je stálo, aby o něj nepřerazili rouru od vysavače, když se choval jako uřvaný, rozvztekaný, zasoplený spratek.

Rád bych ti poděkoval za všechna objetí, za tvé pochopení a podporu, za tvé úsměvy a za všechno, co jsi pro nás, děti, s láskou dělala. Díky tobě vím, že člověk nemusí být kdovíjaký kuchař, ale musí vařit s láskou. Nenarážím teď na ty koňské dávky knedlíků s vajíčkem, které si nám s láskou celé dětství vařila – ne, chtěl jsem ti říct, že díky tobě vím, jak důležité je tu lásku s kuchařskými schopnostmi umět vyvážit. – Jak víš, jsem dost příšerný kuchař. Když jsem svým dětem posledně vařil kaši, dělal jsem ji hlavně s láskou a ona se mi tam sdrcla s přátelstvím, otcovskou důsledností a s něčím hnědým, co se udělalo na dně, a vytvořila takové nechutné hrudky. Děti to pak z toho betonu lovily; byla to ten večer jejich jediná interakce s jídlem. – Na rozdíl od mých pokusů se tvoje jídlo vždycky dalo jíst. Naučila jsi mě, že láska je moc důležitá, ale k tomu, aby se rodina najedla, prostě nestačí. K tomu je zapotřebí ještě to, cos tomu dávala ty: čas, um a trpělivost.

Taky jsem ti vděčný za to, žes pro nás, děti, chtěla vždycky jen to nejlepší, i když tenkrát mi to tak nepřipadalo. To až mé vlastní ratolesti mě naučily, že dětské představy o tom, co je nejlepší, se od těch dospělých trošku liší. („To nejlepší" podle rodičů: dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, čerstvá biozelenina, klidný večer s naučnou knihou, po pohádce vykoupat, v osm hodin tiše usnout v postýlce. / „To nejlepší" podle dětí: 17 hodin nonstop Šmoulů na střídačku s hrami na tabletu, čokoláda, žužu, turecký med, lízátka, bonbóny a sytě barevné limonády, skákací hrad, pořád stejná písnička od Maxim Turbulenc celé odpoledne na repeat, dlouho po půlnoci padnout únavou do postele v zabláceném oblečení s pusou ještě plnou žužu.)

A nakonec jsem ti chtěl poděkovat i za to, že teď je z tebe skvělá babička; sama víš, jak tě moje děti mají rády. To, na co my, rodiče, už občas nemáme chuť a sílu, se jim snažíš dát právě ty. A nemyslím tím jenom to žužu.

Tvůj syn Honza

Mami, chci ti říct…

Gita, Kaplice
- 43 let
Milá maminko, jsem ráda, že tě mám a že mi spolu s tatínkem tvoříte neustále ten nejkrásnější domov, kam se ráda vracím. Děkuji

Honza,
Strakonice - 23 let 
Mami, přeju Ti, abys byla pořád jako sluníčko a na čele měla co nejméně vrásek od starostí.
 

Hana,
Radošovice – 45 let
Mami, chci ti říct, že tě mám hrozně ráda a snaž se o to, abys tu s námi byla co nejdéle. Chci abys viděla, jak se daří tvým vnoučatům. 

Pavla, Český Krumlov - 29 letAhoj mami, vlastně skoro babi… už je to tak :)

Nikola, Písek
- 6 let 
Mami, ve škole se mi líbí, ale každý den se těším, až budu zase doma a budeme si hrát. To mě baví ze všeho nejvíc. Kdybys nechodila do práce a já do školy, to by bylo super. Ale já vím, že to nejde.

Magdaléna, Č. Budějovice - 25 let, Mami chci ti říct, že tě mám moc ráda a děkuji ti za vše, co pro mě děláš. Užij si svůj den! 

Klára, Křemže
- 35 let
Mamčo, všechno nejlepší! Děkujeme Ti, že jsi a vždy jsi tady pro nás!

Václav, Tábor
- 72 let
Byla jsi mým sluníčkem, když jsi tu byla. Moc mi chybíš.

Zuzka, Dolní Třebonín - 56 let, Mám tě moc ráda a díky za vše, ty naše obdivuhodná čiperko a mladice letům navzdory.

Pavlína, Písek
- 29 let
Maminko, přeji ti krásný Den matek, ať jsi stále spokojená. Jsem ráda, že tě mám.

Michaela, Strakonice -23 letMami, chci Ti říct, že jsi tou nejmilovanější osobou v mém životě. 

Antonín,
Volary:
Rodiče už nemám, ale své manželce chci říci: „Mámo, mám tě pořád stejně rád jako před 37 léty." Jo a kytku? Tu dostane a pořádnou. V neděli jsem v práci, tak ji budu mít. A asi to budou gerbery, ty jsou pěkný.

Adéla, Tábor
-33 let
Kdybys tu se mnou byla, tak bych ti popřála to nejkrásnější do života. Nikdy na tebe nezapomenu a navždy budeš v mém srdci. Moc mi chybíš.

Zuzana,Kam.
Újezd - 36 let
Mami, přeji ti hodnější vnoučata než děti. 

Klára, Třeboň
- 41 let
Mami, chci ti jen říct, že nám tady všem moc chybíš. 

Honza,
Strakonice - 25 let 
Mami, chci Ti říct, že jsem nesmírně rád za to, jak jsi mě naučila slušnému chování a připravila na život. Moc Ti za to děkuji. 

Honzík, Písek
- 17 let
Moje milá maminko, starostí jen malinko, zato štěstí, lásky dost, tobě přeji pro radost! Všechno nejlepší ke Dni matek.

Petra, Rudolfov
- 29 let
Mami, chci Ti říct, jak neskutečně moc Tě milujeme. Celý svůj život jsi nám podřídila, a i když už nejsme malí puštíci, pořád Tě strašně moc potřebujeme. Do nekonečna Ti budeme opětovat lásku a péči, kterou jsi nám dala. Jsi naše slepička a my Tvoje tři kuřátka Šárinka, Petruška a Vendulka. P. S. Dárek máš ve skříni u halenek.

Jaroslava, Jin. 
Hradec - 56 let 
Mami, chci ti říct, že tě mám moc ráda a mám radost, že za tebou stále mohu kdykoli přijít a ty jsi tady pořád se mnou

Láďa, Velešín
- 37 let
Já bych chtěl vzkázat matce mých dětí – neboj miláčku, po mistrovství budu zase hodnej.

Štěpánka,
Kovářov - 46 let 
Milá maminko, moc si přeju, aby se ti uzdravil syn a abys měla v těchto těžkých dnech hodně síly a aby ses zase dokázala smát.

Lenka, Tábor
- 45 let
Mám tě ráda takovou, jaká jsi a teď už sama konečně vím, jaké to je být matkou.

Jiří, Strakonice
- 67 let
Mami, chci Ti říct, že máš můj obrovský obdiv za to, že jsi mě i bráchu vychovala sama. 

Václav, České
Budějovice - 64 let
Děkuji ti za vše a odpusť mi to, čím jsem tě zarmoutil. 

Katka, PlzeňMaminko i když jsi tak daleko ode mě a naší Elenky jsem moc ráda, že jsi moje maminka a moc ti děkuji za vše co jsi pro nás udělala a stále děláš. Díky tobě jsem jaká jsem. 

Verča, J. HradecMami, chci ti říct DÍKY za to jaká jsi, za to jak moc mi pomáháš a za tvou mateřskou lásku. Jana, Brloh
- 40 let
Mami, chci Ti poděkovat. Mám tu nejlepší, nejúžasnější a nejhodnější maminku na světě! Miluju Tě!

Jana, Strakonice
- 52 let 
Mami, chci Ti říct, že jsem si nemohla přát víc než být tvou dcerou. Cením si tvého přátelství. 

Kristýna, Písek
- 26 let
Milá maminko, přeji ti vše nejlepší k tvému svátku. Především ať se s co největší radostí zhostíš kromě role maminkovské také nové role babičky. Doufáme, že ti budeme dělat jen samou radost.

Šárka, Tábor
- 39 let
Chtěla bych ti popřát všechno nejlepší, hodně zdraví a lásky. Vždycky tu pro tebe budu, protože tě mám ráda. 

Vlasta,
Loučovice - 64 let
Mám tě moc ráda, i když to nedávám najevo. Díky tobě jsem měla moc hezké dětství. I teď vím, že mě vždy přijmeš s otevřenou náručí a vyslechneš mé nářky a problémy, které občas člověka provází. Vždy tu jsi a byla pro mě a nás pět sourozenců. Přeji si, abys tu s námi byla ještě dlouho a zdravá, a ty žolíky, co se mnou hraješ ve svých 83 letech, jsou super!

Dominik, Písek
- 15 let
Mami, já vím, že to se mnou není vždycky jednoduché, ale i tak jsem si jistý, že víš, že tě mám rád. Pubertou jste si prošli i vy s tátou a jsem moc rád, že mě dokážete pochopit. Přesto, že se občas chovám jako někdo, kdo by tě nejraději vyměnil za nový počítač, uvnitř to tak nemyslím.

Martin, Č. Budějovice - 28 letMami, chci ti říct, že Ti děkuji za to, kam jsem se za ty roky dostal a že máš se mnou trpělivost.

Marie, Blažejov
- 48 let
Mami, chci Ti říct, že jsi pro mě nepostradatelná, nenahraditelná… Přeji Ti pevné zdraví, dobrou náladu a … však Ty víš… Mám Tě MOC ráda. 

Kristýna, Strakonice - 26 letMami chci Ti říct, že si Tě vážím, za neskutečně moc věcí! Jsi pro mě úžasná mamina, podporující kámoška, sparing sporťák a člověk, který mi je vždycky nablízku a ať se děje cokoliv.  

Tereza, Planá
n. Lužnicí - 18 let
Jsi ten nejúžasnější člověk na světě, protože bez tebe by bylo všechno mnohem těžší. Nikdy nezapomenu, co pro mě děláš. Děkuji ti za všechno a hlavně za tebe. Mám tě ráda.

Radka, Jin. 
Hradec - 37 let
Mami, chci Ti říct, že si vážím všeho, co jsi pro mě za celý život udělala a uvědomuji si, že to se mnou mnohdy nebylo a ještě stále není jednoduché, ale ty stojíš stále po mém boku a já jsem Ti za to moc vděčná. Děkuji, že Ti mohu kdykoli zavolat nebo napsat a ty jsi tu stále pro mě…MILUJI TĚ. 

Jana, Písek
- 31 let
Ahoj mami, už se nevidíme každý den a voláme si střídmě, přesto si pro mě pořád stejně nepostradatelná, jako když jsi mě v dětství vychovávala a učila jsi mě všechno to, co nyní já předávám své dceři. Bydlíme daleko od sebe, ale pořád na tebe myslím.

Petr, Nový Dražejov - 42 letMami, chci Ti říct, že mě mrzí, že jsem Ti nestihl víc dát najevo, jak Tě mám rád, než jsi odešla. 

Daniel, Tábor
- 21 let
Mám tě moc rád a chtěl bych ti ke dni matek popřát všechno nejlepší. Pro mě budeš vždycky skvělá máma.

Marcela,
Svat. Lhota - 44 let
Mami, jsem hrdá na to, co všechno jsi v životě dokázala a obdivuji, že i v pokročilém věku v sobě nacházíš sílu a nadšení pomáhat lidem, kteří v naší zemi hledají náhradní domov.

Mirka, Milevsko
- 39 let
Milá maminko, jsem moc ráda, že spolu trávíme spoustu času, jak jsem si vždycky přála, a přeju ti, abys měla stále chuť do života a pevné zdraví.

Tonda, Praha
- 40 let
Mami, chci Ti říct, že Tě mám všichni moc rádi. Buď tady s námi co nejdéle.

Tereza, Bechyně
- 27 let
Mami, chci ti jen říct díky za trpělivost, kterou jsi s námi vždycky měla a máš ji dodnes! 

Markéta, Písek
- 33 let
Mami, jsi nejlepší! Dobře jsi nás vychovala a dneska jsi skvělá kamarádka. Díky.

Petr, Jindřichův
Hradec - 29 let 
Mami, chci ti říct díky, že se o mně pořád staráš, jako bych byl dítě! :) 

Michal,
Strakonice - 31 let
Mami, chci Ti říct, že ti děkuji za všechno, co jsi pro mě dělala a děláš. 

Petra, Chotčiny
- 57 let
Chybíš mi a byla bych šťastná, kdybys tu se mnou byla.

Jana, České
Budějovice - 58 let
Moc mi chybíš, koukám na nebe, jestli tě tam uvidím.

Petra, Dačice
- 24 let
Mami, chci ti říct – DĚKUJU! Mám tě ráda. 

Jana,
Strakonice - 56 let
Mami, chci Ti říct, že byly někdy chvíle, kdy jsme se na sebe mračily, ale těch, kdy jsi mi pomáhala a věřila mi, bylo mnohem víc. Děkuji Ti za ně, mami. 

Martina,
Soběslav - 41 let
Ke dni matek bych ti chtěla popřát všechno nejlepší, hodně zdraví a lásky. Mám tě ráda.

Micha, Třeboň
- 38 let
Mami, chci ti říct, že vaříš nejlíp na světě! 

Tomáš, Český
Krumlov - 18 let
Dík za tu možnost zkusit ten Londýn. Ostudu neudělám.

Adam, Sezimovo Ústí - 27 letMám tě rád, mami, a děkuji ti za to, že tu pro mě jsi.

Denisa, Dolní Třebonín - 32 let
Milá maminko, jsi úplně nejvíc, nejlepší kámoš. Mám Tě moc ráda!

Dana,
Písek
Pro moji maminku Danuši Příhodovou: Maminko, jsme rádi, že Tě máme. Dana s celou rodinou.

Nela, Tábor
- 11 let
Milá maminko, přeji ti hodně zdraví, štěstí a lásky ke dni matek. Mám tě moc ráda.