„V letošním školním roce jsme celkem ve čtyřech třídách měli šest dětí a byla nám také udělena výjimka,“ popsal situaci v Bohumilicích jejich starosta Jaroslav Nový se slovy, že obec se velmi dlouhou dobu a i přes nízký počet žáků snažila chod základní školy zachovat. Od září tak bude v provozu pouze mateřinka. Podle starosty je problém především v tom, že rodiče místních dětí je přihlašují do jiných škol než do té místní, a to buď do školy ve Čkyni, nebo do Vimperka.

„S rodiči jsme tento problém několikrát řešili, ale nemá to vůbec žádný význam. Spíš nás mrzí to, že v současné době navštěvuje mateřskou školu v Bohumilicích celkem dvacet dětí, které by mohly nastoupit rovnou i do místní školy, pak by se vůbec tento problém nemusel řešit. Pro mnoho rodičů je ale zřejmě lepší dát děti rovnou na devítiletou základní školu, aby nemusely přecházet z málotřídky,“ vysvětlil bohumilický starosta Jaroslav Nový.

„Je rozhodně škoda, že provoz místní základní školy bude zrušen. Škola zde fungovala mnoho let a má jistě svou tradici. Když je přece škola v místě bydliště k dispozici, tak proč toho nevyužít. Rozhodně lepší, než když děti musejí dojíždět do jiné školy. Navíc si také myslím, že by se našli i učitelé, kteří by zde chtěli pracovat i za těch podmínek, které tady jsou. Myslím tedy, co se týče počtu žáků. Mrzí mě, že rodiče dávají přednost raději jiným školám než té, kterou mají přímo doma,“ myslí si obyvatelka obce Bohumilice Anna Bůhová.