I když by se z pohledu lyžařů mohlo zdát, že letošní zima je mírná, silničáři ji vnímají jinak. Nedostatek sněhu ještě nutně neznamená, že ušetří posypový materiál.


„Nemusí být sníh, stačí, když jsou teploty pod nulou a silnice tak samozřejmě namrzají," potvrdil Martin Grožaj z prachatické správy a údržby silnic. Dokládá to například prosincem, kdy přišly mrazy a silničáři museli vozovky ošetřovat opakovaně několikrát za den. A to navzdory tomu, že sníh téměř nebyl.


„Mluvit o tom, zda ušetříme, můžeme až po sezoně. Zatím to ale k úsporám nesměřuje. Šetřit by se dalo ve chvíli, kdy se teploty budou držet neustále nad nulou, a to i v noci. A letošní zima je spíše o teplotních výkyvech, kdy se střídají teploty jako na běžícím pásu," poznamenal.


Přesto byla například noc na včerejšek poměrně klidná, a to i v úseku kolem Slunečné, který je obvykle komplikovaný pro řidiče kamionů. „Zdá se, že se začínají tomuto úseku vyhýbat. Je pro ně těžko sjízdný, navíc tu nemůžeme solit, vzhledem k ochraně přírody," doplnil Martin Grožaj. Zároveň ale varuje před případným deštěm od pěti set metrů nad mořem níže. „Ve chvíli, kdy zůstanou teploty pod nulou a začne pršet, bude to pro řidiče opravdu zkouška a měli by dávat velký pozor. Déšť naředí i chemický posyp," varuje se slovy, že také včerejší krupička se na vozovkách držela i přesto, že vozovka byla důkladně prosolená. V neděli odpoledne byla silnice směrem do Nové Pece zakrytá sněhem a situaci komplikoval silný vítr, který odhrnutý sníh vracel z okolních polí téměř okamžitě zpátky. Zimní údržbu v této části Prachaticka komplikuje v některých úsecích zákaz používání chemického posypu.


O úsporách zatím nemluví netolické technické služby. „Zatím se zdá, že zima bude srovnatelná s tou loňskou. Předloni byla rozhodně krutější a na údržbu finančně náročnější. Kolik peněz ušetříme, o tom teď můžeme jen těžko mluvit," uvedla jednatelka Technických služeb města Netolice Iveta Nováková.
Podle jejích slov, a na tom se shoduje také s jednatelem prachatických technických služeb, často zimní údržbu stěžují i samotní motoristé. Především tím, jak a kde zaparkují. „Jsou místa, kterými vozidlo s radlicí opravdu těžko projede. Řidiči si to neuvědomují, ale my pak máme problém v některých úsecích sníh odstraňovat," přiblížila.


Podle Rostislava Eichnera, jednatele prachatických technických služeb, se téměř vždy setkají s tím, že majitelé aut nevhodně zaparkují. „To už ale k zimní údržbě v podstatě patří," poznamenal. Ten letošní zimu z pohledu zimní údržby ve městech vidí také jako mírnější. „I tak ale průběžně sůl doplňujeme. Inertního posypu používáme podstatně méně," dodal Rostislav Eichner.


Do úklidu sněhu, především chodníků, se zapojují i obyvatelé. Například Husinečtí žádají obyvatelé o pomoc s úklidem na webových stránkách města.