Podobně jako v loňském roce zařadila radnice do rozpočtu milion korun, který půjčí zájemcům, jež budou zvelebovat jak městské, tak i soukromé bytové domy.

Půjčky z fondu rozvoje bydlení jsou v Prachaticích dlouholetou tradicí a hlavně jsou pro vlastníky bytového fondu výhodně úročeny. „První lhůta na podání žádostí o půjčku je stanovena na polovinu února,“ upřesnil novinářům starosta Prachatic Jan Bauer.

Z loni vyčleněného milionu korun bylo vyčerpáno více než šest set tisíc korun především na výměny střešních krytin nebo zateplení jednotlivých objektů či výměnu oken.

Jednotlivé žadatele posuzují prachatičtí radní a následně schvalují zastupitelé. Zájemci musejí ale vyplnit potřebný formulář a nejdéle do 18. února ho předat na podatelnu radnice. Fond rozvoje bydlení má pět titulů a je možné je kombinovat. Půjčit si lze nejen na opravy fasády, střechy a okna, ale také je možné požádat o peníze na změnu vytápění na plynové či elektrické. „Je potřeba dopředu vědět, na co si chtějí majitelé bytových domů půjčit, neboť částky mají stanovenou nejvyšší hranici,“ řekl prachatický starosta s tím, že podrobné informace a podmínky jednotlivých půjček zájemcům vysvětlí na finančním odboru města.
Úroková sazba jednotlivých půjček je stanovena na čtyři procenta, pouze při půjčce na odstraňování škod vzniklých při živelných pohromách na domě fyzické osoby je o procento nižší.

Také lhůta splatnosti je přijatelná, podle toho, který z vyhlášených finančních titulů si zájemce vybere, splácí buď čtyři, nebo osm let.