Stavba byla podle mluvčí společnosti Madeta Marty Faktorové zahájena v březnu 2019 a dokončit celou investici se podařilo v plánovaném termínu navzdory dopadům epidemie koronaviru.

Necelý rok od položení základního kamene, byla v závodě Madety v Plané nad Lužnicí dokončena stavební část nové sýrarny, nyní je montována výrobní technologie.
V Plané nad Lužnicí vyrobí dvojnásobné množství sýrů

Madeta v Plané zprovoznila novou moderní sýrárnu.Zdroj: Archiv Madety"Madeta je první mlékárnou v České republice, která v nové sýrárně disponuje nejmodernější a originální holandskou technologií Casomatic. Jedná se o kontinuální formování sýřeniny a jeho výhodou je lepší kvalita sýra související s obsahem sušiny i kvality syrovátky, eliminací přítomnosti prachových částic a vyšší mikrobiální kvalitou. Sýrárna je vybavena pokročilou úrovní automatizace, která spojila jednotlivá zařízení do jednoho řízení, kontroly receptu a zpětné dohledatelnosti," přibližuje Marta Faktorová.

V Mezné na Soběslavsku v posledních letech vsadili na zelenou budoucnost.
Mezná sází svoji budoucnost

Pro úchovu pasterovaného mléka slouží tanky s kapacitou 200 tisíc litrů mléka. Kapacita čtyřpodlažních zracích sklepů, které jsou s 26 metry nejvyšším objektem v areálu závodu, je pět tisíc zracích beden. Pojmou tak tři tisíce tun sýrů.

Jaké sýry se zde vyrábí

Kromě tradičních sýrů, jakou jsou sýry Madeland, Tylžský, gouda nebo eidam, budou v nové sýrárně šest měsíců zrát i polotvrdé sýry pod plastem na smrkových prknech, což je tradiční způsob zrání hojně užívaný v zemích západní Evropy.

„Jsem rád, že se naši dosud největší investici podařilo dokončit podle plánu a že se výroba rozjela poměrně hladce. Sýrárna disponuje nejmodernější technologií, která není běžná. Madeta se díky tomu posunula mezi evropské sýrařské velmoci, jakými jsou Francie nebo Holandsko,“ řekl generální ředitel Milan Teplý.

Táborská vodárenská věž už je bez lešení.
Táborská vodárenská věž už je bez lešení

Hrubou stavbu realizovaly Průmyslové a zemědělské stavby, s. r. o., sýrařskou část projektu zajistil Tetrapak, producent sýrařských technologií, a procesing společnost GEA, která se na něj v mlékárenských provozech specializuje.

Na stavbu sýrárny a zracích sklepů bylo použito celkem 6 000 m³ železobetonu, kabely elektroinstalace mimo technologii dosahují délky 500 kilometrů. Větrací kapacita je 120 000 m³/hod., což odpovídá nafouknutí 40 horkovzdušných balonů pro čtyři osoby za hodinu. Strojní vybavení přivezly do nového provozu tři desítky kamionů.