O přízeň voličů se na Prachaticku uchází i řada současných starostů a místostarostů. V řeči procent má Prachaticko nejvyšší počet těchto kandidátů v Jihočeském kraji. Krajský průměr je 1,93 procenta, v okresním průměru jich je 2,28 procenta. Celkem je takových kandidátů 38 napříč okresem. Po jejich boku pak stojí i kandidáti, kteří již tento post zastávali a znovu se ucházejí o hlasy.

Martina Pospíšilová.Nejedná se jen o mužské kandidáty, ale i ženy. Zkušenosti s křeslem starostky má i Martina Pospíšilová, starostka Volar. Ta je ve vedení města již třetím volebním obdobím a o post starostky se uchází také v letošních komunálních volbách. Poprvé jako starostka usedla do čela města v roce 2006.

Na otázku, jak těžké je být starostou v sukni, říká, že to rozhodně není vždy úplně jednoduché. „I po dvanácti letech se občas ještě setkám s názorem, že žena má být ta, co je doma u plotny. Já sama jsem se tomu, jak skloubit péči o rodinu a domácnost se starostováním, musela naučit,“ upřesnila volarská starostka.

Když má říct, co se jí jako starostce za posledních dvanáct let povedlo, chvíli váhá. „Je toho totiž hrozně moc. Jsou to velké investiční akce města jako rekonstrukce náměstí, zateplení školy, nový sběrný dvůr nebo rekonstrukce bazénu. Ale také ty menší jako kulturní a sportovní život ve Volarech,“ vyjmenovává.

V práci pro město by podle svých slov ráda pokračovala další čtyři roky. „Je hodně toho, co bychom ještě chtěli udělat. Ať už jsou to rozjeté věci, nebo úplně nové, do kterých se chceme pustit,“ říká.

Volarští mají v plánu ještě opravit čističku odpadních vod, pokračovat v mezigenerační spolupráci, postavit další sportoviště nebo bezbariérové přístupy do panelových domů a výtahy. „Ve výčtu bych mohla pokračovat,“ tvrdí.

Zajímavosti o kandidátech na Prachaticku:
Z celkového počtu kandidátů na Prachaticku má na kandidátce uvedeno místostarosta nebo starosta 2,28 % kandidátů. To je osmatřicet osob. V celém kraji jich je 326.
V Prachaticích se pro kandidaturu rozhodl nejen stávající starosta Martin Malý, ale i jeho předchůdci na pozici starosty Jan Bauer a zároveň i Miroslav Bojanovský. Stejně tak se o hlasy uchází místostarosta Jan Klimeš a bývalý místostarosta Robert Zeman.
Podobná situace je i ve Vimperku. O hlasy voličů se uchází stávající starosta Pavel Dvořák, jeho předchůdkyně Jaroslava Martanová a Bohumil Petrášek, který působil nejen na pozici starosty, ale i místostarosty. Na kandidátní listině je zapsán i stávající místostarosta Lukáš Sýs.
V Netolicích se opět o hlasy uchází starosta Vladimír Pešek i předchozí starosta Oldřich Petrášek. Oba dva kandidují navíc jako lídři svých stran. Znovu kandiduje i netolický místostarosta Martin Kubička.
Ve Volarech se již počtvrté uchází o hlasy voličů Martina Pospíšilová, kandiduje i místostarosta Ladislav Touš
Také v Husinci se o hlasy voličů již podruhé uchází starostka Ludmila Pánková a na kandidátní listině je zapsána i místostarostka Eva Grunská.
Ve Vlachově Březí se jako jednička ve straně, za kterou kandiduje, uchází o hlasy starosta Lubomír Dragoun, stejné je to v případě místostarosty Jiřího Růžičky.