Drzost zlodějů nezná podle slov Jiřího Růžičky, ředitele prachatického střediska Správy a údržby silnic (SÚS), mezí. Po prodlouženém víkendu museli silničáři narychlo zabezpečovat vpusti na svod dešťové vody.


Zloději totiž ukradli litinové poklopy. „Za posledních čtrnáct dní nám někdo od silnice z Bělče do Vitějovic ukradl třináct krytů a zůstaly jen hluboké díry do silnice," konstatoval Jiří Růžička 
s tím, že krádež osmi kusů krytů zjistili cestáři v pondělí ráno. Okamžitě proto díry zabezpečili paletami. Ale škoda je podle nich asi sto tisíc korun. „To je jen hrubý odhad nákladů na nákup nových krytů. Nepočítám práci našich lidí," upřesnil ředitel SÚS v Prachaticích.


Cestáři raději nedomýšlí případné následky. „Jde o kryty u krajnic silnice. Kdyby tudy šel v noci chodec, neumím při představit následky," uvažoval nahlas Jiří Růžička. Díry, které zůstaly po ukradených krytech, jsou asi dva a půl metru hluboké 
a zloději tak ohrozili nejen životy chodců, ale také technický stav vozidel. „Vždyť 
i některý šofér může klidně 
z nějakého důvodu zastavit 
u krajnice. V tu chvíli kolo do té díry snadno zapadne," popsal možný scénář ředitel prachatických cestářů.


Tentokrát měli cestáři štěstí. Po několika dnech se totiž poklopy objevily ve sběrných surovinách ve Vimperku. Provozovatel jejich výkup ohlásil policii. Do několika dnů si tak poklopy cestáři vyzvednou a umístí je zase zpátky.