Prachaticko – Životu nebezpečné díry po poklopech u silnice druhé třídy 145 od Bělče do Vitějovic zajistili prozatím cestáři dřevěnými paletami. Teď silničáři vyčkávají, až policie zajištěné litinové kryty vydá. „Policisté je zajistili ve sběrných surovinách ve Vimperku. Podle mých informací bychom je měli mít zpátky do tří až čtyř dní," ujistil ředitel prachatického střediska Správy a údržby silnic (SÚS) Jiří Růžička. Krádež ale neřešila SÚS poprvé. Už v loňském roce někdo ukradl poklopy na stejné silnici ale v úseku od Hracholusk k Oboře. Tehdy ale policisté pachatele nenašli. V tomto případě se to snad povede. „Nechápu, jak je možné, že sběrny takové věci vykoupí a nic neoznámí. Poklopy byly zcela nepoškozené," položil řečnickou otázku ředitel silničářů.


Jeden takový kryt kanalizační vpusti váží přibližně šedesát kilogramů. Litinu pak ve sběrných surovinách vykupují za cenu čtyři koruny za kilogram. Ze třinácti ukradených krytů tak mohl zloděj získat přes tři tisíce korun. „Jde o relativně snadný výdělek za krátký čas," zhodnotil situaci Jiří Růžička. Přitom odhadovaná nákupní cena jednoho poklopu je přibližně sedm tisíc korun.


Podle jeho vyjádření tentokrát cestáři zabránili případnému neštěstí včas. Na ukradené poklopy totiž přišel jeden ze zaměstnanců SÚS při cestě do práce. „Silnice druhé třídy procházejí pravidelnou kontrolou, ale pouze jedenkrát za dva týdny," zkonstatoval ředitel SÚS.


Podle prachatické policejní tiskové mluvčí šetří policisté od začátku letošního roku pět různých případů krádeží poklopů. Ve třech případech se jedná o trestný čin, protože škoda přesáhla hranici pěti tisíc korun, ve dvou pak o přestupek. „V červnu zmizelo v Netolicích pět kovových poklopů, v červenci další dva. Škoda byla vyčíslena na 4800 a 2100 korun. To jsou případy, které jsou řešeny jako přestupky. Do trestných činů se zařadil případ krádeže litinových poklopů na hlavní silnici u Bělče či květnová krádež dalších pěti dvoudílných kovových poklopů ve Volarech," uvedla tisková mluvčí Martina Joklová.


Podle jejích slov je škoda na poklopech vyčíslována dle odborného ohodnocení, nikoli dle pořizovací ceny nových.
Naposledy policisté například našli některé netolické poklopy ve sběrně ve Vimperku. „Pokud někdo poklopy ukradne a hodnota přesáhne pět tisíc korun, je to vyhodnoceno jako trestný čin. Zde je trestní sazba až dva roky odnětí svobody," doplnila policejní mluvčí.
Zkušenost s odevzdáním kradeného kovu mají například v Netolicích. „Nejsme ale výkupna, pouze sběrný dvůr. Na dotyčné jsme tehdy volali policii," popsal případ Jindřich Bukovský se Sběrného dvora v Netolicích.


Podle informací Deníku se málokdy stane, že by provozovatel sběrny sám upozornil policii, že vykoupil kradenou měď, nebo jiný kov.
Pokud se takové věci dohledají, najdou je sami policisté tím, že sběrny obejdou. Věci následně naproti policejnímu protokolu o vydání zabaví a provozovatel sběrny v případě, že železo vykoupil, se v tu chvíli stává poškozeným a může se přihlásit k náhradě škody, což je součást trestního řízení. Oslovení policisté ale redaktory Deníku upozornili, že chybí zákon, který by pamatoval na to, že případný postih může přijít i pro toho, kdo vykoupil a policii nic neoznámil.