Do kmenů se totiž tento týden zařízli dřevosochaři a vytvářejí z nich sochy, které nakonec Lhenice ozdobí Peckářská (Obyvatelé Lhenic jsou označováni jako Peckáři, protože odpradávna pěstují nejen jablka a třešně a zásobují svojí úrodou celé Prachaticko, pozn. aut.) madona a květy.

To jsou hlavní motivy, s nimiž se musejí vypořádat dřevosochaři ve Lhenicích a přenést je do kmenů lip, které ještě letos na jaře zdobily lhenické náměstí. Další motivy prý vznikají při práci, jen ty typické lhenické dostali dřevosochaři v zadání předem.

Lípy musely ustoupit rozsáhlé rekonstrukci, ale ve Lhenicích zůstanou právě v podobě dřevěných soch z jejich kmenů. „Na práci mají dřevosochaři týden. V pátek 1. září by měla jejich práce skončit,“ upřesnila Marie Jarošová ze Lhenic. Právě ona je obrovským lhenickým patriotem a jednu z původních lip se jí podařilo zachránit v podobě malé sazeničky, která teď zdobí její balkon. „Bude tam prý i ta naše pověstná svěcená mušle, kterou Peckáři troubívali proti bouřkám,“ doplnila.

„Denisa Kocvárová vyrábí houslový klíč, Tibor Matúz lavičku, Michal Jára pracuje na andělovi a zvoničku tvoří Jan Švadlenka,“ představila dřevosochaře Marie Jarošová ze Lhenic.

Na lavičce se objeví motivy typické pro Lhenice, tedy ovoce, na zvoničce zase Peckářská madona. Všechny výtvory dřevosochaři představí v sobotu 2. září na lhenickém Jarmarku sv. Jiljí, který začíná v devět ráno na náměstí.