Takřka přesně před rokem byla slavnostně otevřena cyklostezka táhnoucí se mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou. Pokud tomu štěstí a okolnosti dovolí, dočká se tato trasa snad ještě do konce letošního roku svého sourozence. Už nyní se totiž rýsuje její pokračování na opačném břehu jezera mezi lipenskou hrází a Přední Výtoní. A to není vše. V příštím roce by měla vzniknout její další část z Přední Výtoně až po Frýdavu. Tím se uzavře logický okruh vedoucí z Frymburka přes hráz, Přední Výtoň a přívoz zpět.

„Projekt je hotový a už žádáme o dotační peníze,“ potvrdil včera Zdeněk Zídek, starosta Lipna nad Vltavou. Tato obec nese na svých bedrech hlavní část nákladů, ovšem se svými podíly se přidají i Přední Výtoň a Frymburk. Celkem si stavba vyžádá dvaadvacet milionů korun.
Na rozdíl od první frymburské části cyklostezky bude ta nová, pravobřežní, levnější. Je to mimo jiné z toho důvodu, že pod frymburskou vedou inženýrské sítě a je osvětlená.

Mezi Lipnem a Přední Výtoní tomu tak nebude. Navíc si udrží i jiný ráz. „Spojili jsme dvě záležitosti do jedné. Na pravém břehu provedlo Povodí Vltavy prořezávku dřevin, kterou jsme situovali i do míst, kudy stavba cyklostezky povede,“ potvrdil Zdeněk Zídek s tím, že trasa cyklostezky bude ctít i přirozený stav břehu. Ten je totiž v některých místech přímo posetý obrovskými balvany podobnými těm pod Čertovou stěnou. Mezi nimi se trasa bude klikatit.

O přívoz víc

Po úspěchu, který mezi cyklisty a in–line bruslaři sklidila první trasa, se dá předpokládát velké využití také nové stezky. S tím se v projektu a plánech počítá i na vodní hladině mezi Frýdavou a Frymburkem. Je více než pravděpodobné, že vedle už letitého přívozu tady v dohledné době zakotví ještě jeden, menší, čistě specializovaný na cyklisty. Ovšem právě velký nával může být pro některé uživatele hlavním kamenem úrazu. „Tyto cyklostezky jsou výborná věc. Jste na čerstvém vzduchu, u vody, nejezdí tu auta, ale musíte se trefit do časů, kdy trasy nejsou tak vytížené,“ okomentoval jeden z cyklistických nadšenců Jan Cipín. V plné sezoně vyžaduje podle něj jízda po cyklostezce opravdu maximální ohleduplnost každého vůči každému.

Začne se co nejdřív

A kdy se začne se stavbou? „V obecním rozpočtu máme připraven vlastní podíl. A když nám vyjdou dotační peníze, začne se stavět už brzy. Já doufám, že stihneme už letošní sezonu a na podzim si do Výtoně už zajedeme na kole,“ shrnul včera starosta Zídek.

Vedení Přední Výtoně už odsouhlasilo spoluúčast na projektu a svůj vlastní spolupodíl ve výši čtyř milionů korun. „Dva miliony přidáme v letošním roce na první trasu, další dva v roce příštím,“ potvrdil tajemník obecního úřadu Martin Řepa. „Samozřejmě počítáme s tím, že cyklostezka obci také něco přinese. Lidé k nám přijedou, tak snad si tady také něco koupí,“ doplnil Martin Řepa s úsměvem. Ale podle něj to není jen o službách pro turisty.

Pro větší bezpečí

Cyklostezka přinese i atraktivnější prostředí a možnost volnočasového vyžití také místní obyvatele nebo chataře. „A především, cyklisté nám nebudou jezdit po silnici,“ vyzdvihl tajemník jeden z nejpodstatnějších faktů. Klikatá pravobřežní část Lipna je totiž místy opravdu nepřehledná a silnice od hráze k Novým Domkům a Přední Výtoni není zas tak široká, aby se na ní cyklisté cítili bezpečně.

„Cyklostezka je obrovským přínosem,“ říká Luboš Krejza, který začal v nedávné době podnikat ve službách souvisejících s volnočasovými aktivitami. „Je to lákadlo. Dnes takových klidných cyklostezek v republice není mnoho. I když přibývají, což je dobře.“ Podle něj zpravidla přinášejí zvýšení návštěvnosti míst, kudy vedou, to zvyšuje příjmy místních podnikatelů v oblastech stravování, půjčoven a v dalších navazujících službách. Logicky s tím by pak mělo putovat více peněz do obecních pokladen, což by mělo teoreticky dopomoci alespoň částečným úhradám obrovských investic, které tyto stavby stály. A není náhodou už, lidově řečeno, přecyklostezkováno? „Je rozdíl mezi cyklotrasou a cyklostezkou. Cyklostras je opravdu mnoho, jsou značené a vedou po klasických silnicích. Speciálních cyklostezek je v republice ve srovnání se zahraničím málo,“ shrnul Krejza.