„V Klášterci je celkem třináct nemovitostí. Ne všichni majitelé s tímto řešením souhlasili a upřednostňovali vybudování vodovodu,“ připustil místostarosta Vimperka Bohumil Petrášek s tím, že se nakonec podařilo přesvědčit všechny majitele nemovitostí, aby akceptovali navrhované řešení. Tím jsou vrtané studny v jejich vlastnictví s finančním příspěvkem města Vimperk.

Vlastníci nemovitostí si objednají vyvrtání studny a město jim na tento zdroj přispěje částkou padesáti tisíc korun. „Pro město je toto řešení výhodné v tom, že nemusíme hledat zdroj, který by kapacitně pokryl celý Klášterec, a nebudeme muset řešit ochranné pásmo vod. Navíc je to i levnější varianta jak investičně, tak i provozně,“ potvrdil místostarosta Petrášek. Přestože detailní vyčíslení není dosud k dispozici, předběžný odhad na vybudování úpravny vody byl kolem dvou milionů korun. Investičně se jedná o úsporu milion a půl korun. Provozní náklady do budoucna vrtanými studněmi odbourá město zcela.

Podle Petráška nebude problém ani s množstvím vody, ani s tím, že by si v Klášterci lidé brali vodu mezi studněmi navzájem. „Proto jsme zadali celou záležitost jedné firmě a ta garantuje, že si lidé mezi sebou vodu ve studních nestrhnou. Studny budou proto i dostatečně hluboké kolem pětadvaceti až pětatřiceti metrů,“ vysvětluje Petrášek.

I když obyvatelé Klášterce získají od města padesát tisíc korun, náklady na vrtané studny budou vyšší a celkové náklady budou záležet na hloubce vrtu. „V průměru stojí vyvrtání studny 75 000 korun včetně daně, k tomu je potřeba připočíst přípojku a další věci, takže náklady se mohou pohybovat kolem sta tisíc, takže příspěvek města bude přibližně polovina,“ dodal Petrášek. Příspěvek města je v konečné výši.