Bioodpad od první dubnové středy vyvážejí prachatické Technické služby z celého města zase každý týden. Harmonogram říká, že ve středu. Povinnost, že města mají zajistit celoroční ukládání opadu, Prachatičtí plní. Kompostárna je otevřená a kdokoliv s trvalým pobytem v Prachaticích či zahrádkou v jejich katastru tam může bioodpad odvézt.

 Nádoby na bioodpad sice zůstaly celou zimu v ulicích, ale plán vyvézt je v mnoha případech zhatil mráz. Podle slov Lenky Machartové z odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích totiž není možné nádoby vyvézt, když je jejich obsah přimrzlý. Každopádně letos v zimě počasí dovolilo dvakrát hnědé popelnice vyvézt, alespoň ty na veřejných místech. Majitelé rodinných domů, kteří mají povinnost mít popelnici v zahradě, ale ani netušili, že se bioodpad vyvážel, a tak svou popelnici před vrátka nevyndali.

Harmonogram svozu odpadů v Prachaticích.

Harmonogram svozu odpadů v Prachaticích.

Harmonogram svozu odpadů v Prachaticích.

 Už od ledna platí nový harmonogram svozu veškerého odpadu, který jasně říká, že v sudé týdny bude svezen směsný komunální odpad od rodinných domů. V lichých týdnech se pak střídá odvoz plastu a papíru z nových nádob, které město dalo majitelům rodinných domů k dispozici.

 Na další zádrhel narážejí majitelé domů v centru města. Ti sice mají třídit, ale na radnici si mohou vyzvednout jen nádobu na papír, u které také radnice zajistí svoz. Nádobu na plast ovšem od radnice nedostanou, protože v centru je nastaven svoz plastů v pytlích. „Za měsíc nasbíráme v domě v centru nejméně čtyři pytle plastů. Nechápu, proč nemůžeme dostat stejně jako jiní majitelé domů mimo centrum popelnici na plast, abychom ho měli kam odkládat. V termín svozu bych přece připravil tenhle odpad do pytlů. Vždyť je v mém zájmu, aby mi ho technické služby vyvezly“ zlobí se Přemek Střeleček, jehož rodina vlastní jeden z historických domů Husově ulici.

 Lidem v centru tak nezbývá, než si nádobu koupit za vlastní peníze. K tomu ještě najít v domě prostor, kam všechny ty popelnice naskládat. „Nedokážu si představit, že se tady budeme měsíc uhýbat pytlům s plastem. Záhadou je mi také, kam odpad a popelnice uklízejí sousedé, když většina nemá dvorek, jako my,“ zauvažoval s tím, že vlastně každý z obyvatel centra má nejméně tři popelnice (směsnou, papír a bio, pozn. aut.). Lidé mimo centrum mají ještě o nádobu na plast navíc. „Na to aby si vyčlenili místnost,“ myslí si.

 Nájemníci v panelových domech ale platí stejně, svoz odpadu mají jednou za týden a pokud by neměli vlastní košíky na třídění, mohou si ještě na radnici vyzvednout tašky, kam odpad třídit. A k tomu navíc nemusejí řešit, kam dát všechny ty nádoby.