Výbuch v Lenoře zdemoloval obytný dům.Zdroj: Deník/ Stanislav FalářJak šel čas: Nad ránem 3. října loňského roku otřásl Lenorou výbuch. Následně začal hořet dům s číslem popisným 31.
V bytovém domě zemřel jeden z jeho nájemníků, další zranění byli odvezeni do nemocnice.
Evakuováni byli i obyvatelé z dalších dvou bytovek.
Poškozený dům musel být zbourán, nájemníci přišli nejen o své věci, ale i o střechu nad hlavou.
Poničeno bylo i několik bytů v sousedních bytovkách.

Svatopluk Pevný s manželkou zůstal i přes Vánoce v rodinném domku u svých dětí. Do bytu se od osudného rána 3. října zpátky nenastěhoval. „Nejprve jsme odstraňovali škody po výbuchu sousední bytovky a požáru. Uklízeli v naší bytovce, odborná firma provedla sanaci. Pak jsme se rozhodli, že rovnou zrekonstruujeme to, na co jsme se chystali před neštěstím. Vrátíme se do komplet opraveného bytu,“ řekl.

Pohled na výbuchem zničený bytový dům v Lenoře na Prachaticku. Při tragické události jeden člověk zemřel a devět lidí se zranilo, z toho dva těžce.
VIDEO: Výbuch v Lenoře. Jeden mrtvý, devět zraněných

Dům s číslem popisným 31 byl výbuchem a požárem zcela zničen. O jeho odstranění se postarala firma z Tábora. V tuto chvíli to vypadá, jakoby na místě nikdy nestál. Nejen o bydlení, ale naprosto o všechno přišli Václav Kalista s manželkou. „Už brzo budeme bydlet zase ve svém. Mimo Lenoru. Rozhodli jsme se, že si koupíme domeček nedaleko,“ řekl pro Deník.

Svatopluka Pevného hodila tlaková vlna z postele. Začal okamžitě budit sousedy, aby opustili své byty. Nebylo jasné, jestli nezačne hořet i jejich dům.
Svatopluk Pevný: Lidé opouštěli byty oknem

U dcery v domku zůstává také paní Ludmila Karpfová s manželem. Chtějí v Lenoře zůstat a pronajmout si bezbariérový byt. Tedy poté, co obec Lenora odkoupí a následně opraví část zdravotního střediska na bytové prostory.

Demolice vybuchlého objektu v Lenoře začala ve čtvrtek 5. prosince.
VIDEO: V Lenoře začala demolice výbuchem zničeného domu

Odkoupení bývalého zdravotního střediska v Lenoře by měli příští týden schválit zastupitelé. Plánují v něm mít byty dva. „Podali jsme už i žádost o stavební povolení,“ uvedl Antonín Chrapan, starosta Lenory. Ze sbírkového konta, které obec zřídila ihned po neštěstí, už bylo rozděleno mezi obyvatele, kterým požár zničil nebo i poškodil byty, 1,1 milionu korun.