Dnes odpovídá Miroslav Maťcha z Prachatic.

Bydlíte a podnikáte v Prachaticích, jste prachatickým patriotem?
Dá se říci že ano. Do Prachatic jsme se s rodinou přistěhovali v 1979 roce na 1.máje, takže tu již nějaký ten pátek pobýváme.V Prachaticích se nám líbí, je to malebné městečko zasazené do nádherné přírody i když poslední 2 roky
se počet obyvatel snižuje a to zřejmě nedostatkem pracovních příležitostí. Hodně, ale opravdu hodně mě mrzí likvidace pobočky Madety – ještě před pár lety zde probíhala rekonstrukce, kde se hodně zařízení dávalo do „nerezu",
opravdu takové ekonomice nerozumím.

Jaké byly začátky vašeho podnikání, bylo těžké si najít svou stálou klientelu?
Začátky nebyly lehké i když v roce 1996 se začínalo jinak než dnes, záleží také v jakém oboru. Ve velkoobchodní činnosti, která u nás zaujímá jižní, západní a část středních Čech to bylo a je hlavně o ježdění a navazování spolupráce s dalšími prodejci ; na prodejně , kde jsme již 8 let stavíme – pokud to jde – na českých výrobcích, úsměvu, poradenství a ochotě poskytnout zákazníkům pravdivé informace a zákazníci na to slyší, ať už jde o barvy, železářství, nářadí či bazénové přípravky.

Myslíte si, že jsou Prachatice tím správným místem pro podnikání?
Opět je zde otázka v čem. V ubytování a turistice třeba ano; teď je populární agroturistika, těší mě, že se tomu věnují i mladší generace a člověka mrzí, že někteří občané nemají pro toto pochopení a spíš se starají aby to nešlo; na druhou stranu jsem rád za menší obchůdky, které i celkem úspěšně konkurují velkým marketům ; třeba v potravinách – Meduňka či Farmářský obchod, kde pravidelně nakupujeme kvalitní potraviny a tím i zdravé, nevím proč si lidé kupují nějaké cizí chemické náhražky a pak se diví, že jim neslouží zdraví, ale jak by mohlo? A tím i podporujeme okolní českou výrobu a tak by to mělo být; ono se o tom hodně mluví, ale lidi stejně utíkají za slevou , já říkám, že zdraví je přednější!

Jak si dokážete poradit s nepříjemnými zákazníky?
Ano, najde se pár škarohlídů, bubáků, ale my to řešíme s úsměvem ; máme šikovné prodavače a s vysvětlením a tím úsměvem nakonec zákazníci odejdou v lepší náladě než přišli a těch pár, co to neunesou, tak nemůžeme řešit, rádi se nad tím zasmějeme.

Máte vedle svého podnikání čas na nějaké své zájmy?
Teď po tolika letech podnikání jsem si našel v zimě čas a pustil jsem se do srovnávání známek; s manželkou vyrážíme hodně do přírody, vždyť by byl hřích nevyužít zdejší šumavské přírody a čistého vzduchu a pár let již i s vnoučaty. V loni jsme s kamarády sjeli Vltavu a před tím i Lužnici, jen ty běžky zanedbáváme… Samostatná kapitola jsou pro mě ptáci, již za minulého režimu jsem dělal biologickou ochranu polí a vyvěšoval budky pro poštolky – mláďata jsou krásné chlupaté koule.

Stihnete si někdy odpočinout na své zahrádce?
Zahrádku beru jako aktivní odpočinek kromě toho, že na vyvýšených záhonech si vypěstujeme jahody, cibuli, mrkev, okurky, pastiňák a další – něco též rozdáme známým – tak je tam úžasný klid, a s vnukem kontrolujeme hnízdící ptactvo; relaxace v přírodě je potřebná vždyť za celý týden si potřebuji od lidí odpočinout.

Před časem jste otevřel pobočku své firmy ve Vimperku, plánujete rozšiřovat firmu do dalších jihočeských měst?
Již to bude skoro rok co jsme otevřeli pobočku ve Vimperku a myslím, že plní svůj účel; syn, který se věnuje – a celkem dobře – velkoobchodu, tak máme ve větších městech své odběratele a těm nechceme konkurovat , spíš naopak ty „naše" prodejny podporujeme; ve Vimperku si pobočku vymínily firmy, které jezdili nakupovat do  Prachatic a my jsme se tímto přiblížili k centrální Šumavě, vždyť i zde žijí lidé, kteří v našem obchodě najdou co právě potřebují a o spokojenost zákazníků nám jde. A o tom to je.


Příště bude na otázky odpovídat Martina Debřičková.

Ptá se David Ryšánek:
Narodil se v Prachaticích v roce 1979. Vystudoval lesnickou školu v Písku a poté Vyšší zahradnickou školu v Mělníku obor zahradní a krajinná tvorba. Zkušenosti sbíral v USA i Zahradním centru v Č. Budějovicích. Od roku 2004 podniká

Odpovídá Miroslav Maťcha:
Narozen v 1958 roce v září v Kutné Hoře. Již od mala i v pozdějším věku jej přitahovala příroda a Indiáni. Dnes si plní své sny návštěvami Jižní Ameriky u domorodých obyvatel v lůně ještě zatím málo dotčené civilizace.