Návrh, jak bude vypadat nová knihovna v Prachaticích.Návrh, jak bude vypadat nová knihovna v Prachaticích.Zdroj: MěÚ PrachaticeV současné chvíli to sice vypadá, že se nic neděje, ale projektové a přípravné práce pokračují. „Pro veřejnost jsou přípravy prakticky neviditelné a nezáživné,“ vysvětluje vedoucí odboru investic MěÚ v Prachaticích Jaromír Markytán s tím, že o to více ale tvoří důležitý předpoklad pro hladký průběh stavby, která bude jednou z největších investic ve městě v posledních dvaceti letech. Během letošního ledna vedení radnice definovalo požadavky na realizační projekt a stanovilo všechny technické podmínky. Během několika málo týdnů, s největší pravděpodobností, do konce února plánuje město vyhlásit výběrové řízení na dodavatele stavby. „To bude určitě trvat několik měsíců a získáme představu o reálné ceně projektu,“ doplnil šéf investic. Následně dostanou slovo zastupitelé, kteří rozhodnou, zda vůbec bude v silách města takovou investici zvládnout.

Bývalá prachatická hasičská zbrojnice, z níž by mohla být nová a moderní knihovna.
Boj o knihovnu začne v pondělí, starosta Jan Bauer svolal jednání zastupitelů

Novinkou v Prachaticích u projektu na výstavu Multifunkčního knihovnického a vzdělávacího centra v Prachaticích je příprava výstavby v tzv. režimu „Design-build.“ Metoda Design & Build přináší řadu změn a výhod oproti stávající praxi, a to zejména v podobě přenesení odpovědnosti za přípravu projektové dokumentace a její plnění na zhotovitele. Díky tomu mají objednatelé mimo jiné vyšší jistotu zachování nabídkové ceny a dodržení stanoveného termínu dokončení stavby.

To na druhé straně vyžaduje precizně specifikovat požadavky na standardy místností a definovat požadavky na kvalitu. A v této velmi důležité fázi se aktuálně přípravy na výstavbu knihovny nacházejí.

Pokud zastupitelé odsouhlasí investici, plánuje odbor investic podpis smlouvy s dodavatelem stavby někdy letos na podzim. „Pak teprve může začít samotná rekonstrukce bývalé hasičské zbrojnici,“ upřesnil Jaromír Markytán s tím, že oprava bude na dva roky, tedy pravděpodobně od srpna 2024 do července 2026.

Loni nechalo vedení města projekt revidovat. Zjistilo se, že náklady dle revizního rozpočtu jsou vyšší, než minulé vedení města předpokládalo a zejména, než bylo předloženo v rámci žádosti o podporu z dotačního titulu. „Na projekt bylo vydáno rozhodnutí o poskytnutí dotace z IROP ve výši 68 milionů korun, což dle aktualizovaného rozpočtu rozhodně nenaplní původně zamýšlených cca osmdesát procent nákladů,“ uzavřel Jaromír Markytán.