„Také já na nich rád posedím, ovšem nelíbí se mi jedna konkrétní, která komplikuje život chodcům,“ říká obyvatel Prachatic Karel Hrůza.„O Velikonocích, plná zážitků, jsem obsluhovala hosty v jednom nejmenovaném zařízení. Vše bylo celkem v pohodě do doby, než došlo k placení. Jeden z hostů, patřící mezi ty lepší, se na mě obořil, že on platit nemusí. Musela bych za něho zaplatit já, částka nebyla nijak malá, proto jsem ty peníze chtěla. Docela neomaleně na mě začal křičet, urážet a vyhrožovat, jak se postará, abych tady nepracovala, atd. Ať už budeme stavět předzahrádky či nikoliv, rušit nebo nerušit non stopy, bylo by fajn, kdyby toto vedlo ke slušnému chování mezi lidmi, aby se nebál potkat jeden druhého,“ uvedla v diskuzi jedna ze čtenářek.

Na problém s jednou z předzahrádek, která nutí chodce balancovat na hraně chodníku, upozornil obyvatel Prachatic Karel Hrůza.

„V žádném případě nezbrojím proti zahrádkám, sám do nich chodím si posedět. Jde mi jen o zprůchodnění deskového chodníku a průhledu z a do podloubí,“ vysvětluje.
Majitel zmíněné předzahrádky ale oponuje mimo jiné tím, že i když by se maminky vydaly s kočárkem po lepší dlažbě, dvě proti sobě už se nevyhnou. Což při stávajícím stavu možné ovšem je.

Počet předzahrádek v centru města je dán šířkovými rozměry chodníků. V současné době je jich ze strany radnice povoleno osm. „Více požadavků ani nemáme,“ říká vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Ivana Jeřábková.

Upřesňuje, že v žádosti se uvádí nejen rozměry předzahrádky, kvůli záboru chodníku, ale i její vzhled, který musí být také odsouhlasen. „Samozřejmě se musí dbát i na to, aby byl chodník průchozí, tato podmínka je pak stanovena v rozhodnutí. Už jsme zaznamenali názor, že předzahrádka u Černého medvěda by měla být umístěna k obrubníku do silnice, ne k objektu budovy. Nicméně na této straně je sjezd pro vozíčkáře, který necháváme volný, dalším důvodem je i zásobování objektu. Co se týče chodníku, zůstává zde volný metr a půl, což je dostatečný prostor pro chodce, včetně kočárků a invalidních vozíků,“ říká Ivana Jeřábková.

Celkově se obyvatelům města předzahrádky na Velkém náměstí líbí, což vyplývá i z ankety Prachatického deníku na webových stránkách. Někteří respondenti by je ale prý nepovolili v centru města vůbec.

„Předzahrádky na prachatickém náměstí mi nevadí, i když je pravda, že každá je jinde, jedna u obrubníku, další u budovy. Jenže sjednotit to by asi bylo těžké. Náměstí je prostě členité,“ říká Vilém Hrubeš z Prachatic.

Jaký názor máte vy? Vyjádřit se můžete v anketě či diskuzi.