Vzhledem k současné situaci nemohou organizátoři nejbližších kulturních akcí pracovat na přípravě tradičních letních akcí. To je případ třeba píseckých červnových slavností Dotkni se Písku, které byly i proto zrušeny.

V červnu se v Českých Budějovicích měl konat festival pouličního umění Buskers Fest či sousedská slavnost Plachanda Open. Obě akce byly podle organizátora Petra Znoje přesunuty. Buskeři dostali termín na přelom srp᠆na a září a Plachanda open na 3. září. „Je to pochopitelně z důvodu současných vládních opatření, nemá smysl cokoliv připravovat, když neexistuje žádný plán, jak se budou opatření rozvolňovat. Taky doufáme, že na začátku září už budou otevřené i hra᠆nice, aby mohli přijet tolik oblíbení zahraniční umělci,“ vysvětluje Petr Znoj.

Třetí pátek a víkend v červnu byly zrušené podle hlavního organizátora Jana Vozábala českokrumlovské historické Slavnosti pětilisté růže, jelikož bezpečnostní rada pořadatelům doporučila, aby se festival nekonal. „Nedá se nic dělat, mezi lidmi ani není nálada navštěvovat takto velké akce,“ myslí si. Připadá mu to rozumné a ví, že by se neměly slavnosti prosazovat za každou cenu. Na 34. ročník přijdete tedy až za rok. Již rozpracované téma ročníku a další program pořadatelé využijí příště. O přesunutí na jindy se neuvažuje, protože jiné termíny budou prý „plné“.

Ruší se také písecké Pískoviště plánované na druhou polovinu května.

DOČKÁTE SE

Tradiční českobudějovický letní program zahrnující Kinematograf bratří Čadíků, radniční léto, hudební večery na náměstí či letní kino zatím podle náměstka pro kulturu Juraje Thomy zrušeny nebyly. „Pokud by restriktivní vládní nařízení stále platila, budeme reagovat na jejich aktuální podobu,“ uvedl. Zrušeno bez náhrady bylo osm plánovaných akcí včetně Velikonočního hrkání, jarních trhů či Vynášení Morany. Jedenáct akcí podpořených granty se přesune na druhé pololetí roku. „Bude nesmírně důležité je dobře koordinovat s plánovanými akcemi, kterých je ve druhém pololetí přes pět desítek,“ myslí si Juraj Thoma. Oblíbená pouliční slavnost Město lidem, lidé městu se stále chystá.

Některé akce se letos kvůli koronavirové krizi konat nebudou.Zdroj: Deník/ Kamila Dufková

S realizací počítá také festival České Hrady.cz, který pravidelně přiváží hudbu do podhradí Rožmberka nad Vltavou, multižánrový festival Okolo Třeboně či hudební festival Mighty Sounds v Táboře. Mluvčí Mighty Sounds Markéta Štechová uvedla, že se však pracuje na alternativních scénářích. Současná situace podle ní festival ovlivňuje už nyní, přestaly se totiž v předprodeji prodávat vstupenky, jež jsou výrazný zdroj příjmů. Festival měl již značné výdaje jako zálohy pro interprety, nájemné v kanceláři, stovky tisíc na propagaci aj. Pokud by se festival v červenci neměl uskutečnit, kloní se pořadatelé k přesunu termínu akce a posunutí platnosti vstupenek. „Tato varianta nám pomůže přežít nejhorší období, které případným výpadkem letošního ročníku nastane,“ dodává Markéta Štechová.

VERDIKT JEŠTĚ PADNE

V některých případech se o konání akcí ještě bude jednat. „Otazník je zatím u Múz na vodě, kde se rozhodneme v nejbližších dnech,“ uvedl za České Budějovice Juraj Thoma o kulturním programu na řece. Podle mluvčí filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest Barbory Trojanové padne rozhodnutí o konání letošního ročníku v květnu. Definitivní slovo čeká také na historický festival Táborská setkání. Podle táborského starosty Štěpána Pavlíka má festival výhodu, že termín připadá na půlku září.

Na verdikt čeká ještě také Mezinárodní hudební festival Český Krumlov či Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Tradičně se konají poslední červnový víkend a letos je čekal 30. ročník. Rozhodnutí podle slov Martina Malého, starosty Prachatic, padne 30. dubna. „To budeme diskutovat, zda slavnosti ano, či ne,“ informoval. Vedoucí prachatického odboru kultury školství a cestovního ruchu Jiřina Dolejšková ale uvedla, že na schůzku půjde s návrhem, aby byl jubilejní ročník slavností vinou koronavirové krize odložen.

Rozhodovat se bude dále, ačkoliv přípravy pozvolna pokračují, např. také o Létofestu, který rozeznívá posledních pár let českobudějovické výstaviště.