Celkem 35 členů má sbor dobrovolných hasičů v Lenoře na Prachaticku. Kolem nich se navíc pořád motá malý pes. „Je to ještě štěně. Pořídili jsme si ho s přítelkyní a chodí se mnou i k hasičům, je pořád s námi," vysvětluje starosta Jan Pojsl.


Hasičská zbrojnice v Lenoře je vidět na první pohled, stojí vedle ní totiž vysoký komín. „Kdysi tu bývala kotelna. Obec nám ji dala dispozici asi před pěti lety a my ji vlastními silami předělali na zbrojnici. Každý z nás něco umí a k tomu jsme měli odborníky, elektrikáře, tesaře," popisuje Jan Pojsl.

Čtenáři mohou slyšet reprízu rozhlasové reportáže o Sboru dobrovolných hasičů Lenora zítra v 15.10 hodin na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice.


Uvnitř parkují hned tři vozy. Nejstarší je zásahová Avie, které hasiči říkají Maruška. „Je 36 let stará, ale pořád spolehlivě slouží. K tomu máme novější auta, která už sháněla mladší generace," říká jednatel sboru Bohuslav Papoušek.


V poslední době u lenorských hasičů došlo ke generační obměně. Podle starosty Jana Pojsla se dlouho ke sboru nikdo nehlásil, ale to se nyní změnilo a přišlo dost mladých posil. Jedním z nových členů je třiadvacetiletý Lukáš Strapek. „Začínal jsem si všímat aktivity hasičů v obci, že jsou vidět, dělají užitečnou práci a líbilo se mi to," komentuje.


Právě díky Lukáši Strapkovi získali hasiči osobní automobil. „Byl jsem před rokem na stáži u Hasičského záchranného sboru v Budějovicích a tam se zbavovali své Felicie. Tak jsme se domluvili a rovnou jsem ji přivezl do Lenory," vzpomíná.


Členové sboru pak jenom původně vínový vůz nastříkali hasičskými barvami a připevnili na něj maják. Nyní ho využívají především na dopravu po obci a okolí. K tomu mají ještě cisternu, kterou si zhruba před pěti lety přivezli až z Moravy.

Dobráci roku:
Dobráci roku je soutěž Českého rozhlasu pro všechny sbory dobrovolných hasičů z Jihočeského kraje. Celkem navštíví 40 obcí. Pro jednotlivé sbory hlasují prostřednictvím SMS zpráv jejich příznivci. Vítěz získá veselici plnou hudby, grilovaného masa a piva za 100 tisíc korun! Zároveň postoupí do celostátního finále, ve kterém se v červnu 2016 utká o hasičské vybavení za stovky tisíc korun.
Dobrovolné hasiče z Lenory můžete do pátku 22. dubna 2016 do 15:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru
DOBRACI (mezera) LENORA na číslo 900 11 04.
Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.


Vedle hasičárny v Lenoře stojí nepřehlédnutelná věž na sušení hadic. Tu sbor dostal od sousední obce Stožec. „Dali nám ji zadarmo s tím, že se jim tam akorát válela v křoví. Přivezli jsme ji takhle vcelku, museli jsme si na to vzít dva kamiony. Pak jsme ji opravili, natřeli a postavili," vypráví Jan Pojsl.


Zásahová jednotka lenorských hasičů vyráží do terénu zhruba dvacetkrát ročně. Nejčastěji kvůli technické pomoci a požárům. „Například loni hořelo osobní auto na čerpací stanici. Byli jsme tam jako jediní. Auto bohužel kompletně shořelo, ale všechno ostatní jsme uchránili, benzínka přežila," vzpomíná velitel jednotky Jiří Pojsl.


Hasiči také přispívají ke kulturnímu dění v obci. „Třikrát do roka pořádáme taneční zábavu, dále se podílíme na akcích obce, kde především zajišťujeme občerstvení a vybavení. Také se konají Slavnosti svatého Floriána a jednou z nejhezčích akcí je takzvaná Lenorská jízda, kdy se splouvá Teplá Vltava z Lenory na Soumarský most nebo do Pěkné a potom následuje topinkiáda v hasičárně," vyjmenovává Jiří Pojsl.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ
ČESKÝ ROZHLAS