Dřevěný most v Lenoře je jedním z deseti mostů České republiky, které se objeví na zlatých mincích. Emise mince v hodnotě pět tisíc korun s vyobrazením mostu se odehrála včera v prachatickém Radničním sále.
Do dvou let k jihočeským mostům na zlatých mincích v cyklu „Mosty České republiky" přibude ještě most Žďákovský. Jako první se za jižní Čechy na minci objevil gotický most v Písku v roce 2011. Celá série čítá podle slov guvernéra České národní banky Miroslava Singera deset zlatých mincí, které připomínají technicky, architektonicky nebo historicky zajímavé mostní stavby na českém území. „Most v Lenoře je vedle stavebního materiálu, dřeva, unikátní především díky systému, který pomáhal rovnat dřevo při plavení po Vltavě," vysvětlil guvernér Miroslav Singer jeden z důvodů, proč byl motiv mostu vybrán k vyobrazení na minci. Ačkoliv most v Lenoře spojuje dva břehy řeky, nevedou k němu žádné cesty. „I tím je most specifický," upřesnil guvernér Singer.
Hodnota mince s dřevěným mostem není její prodejní cenou. Ta se podle zjištění Deníku pohybuje kolem sedmnácti tisíc korun. Autorem podoby zlaté mince je slovenský výtvarník Miroslav Hric. Komise, která návrhy posuzovala, uvedla, že jde o výjimečně kvalitní ztvárnění vnitřku mostu a dokonalý soulad obou stran.
Mince s mostem v Lenoře:Česká národní banka vydává do oběhu celkem 13 800 půluncových mincí s vyobrazením dřevěného mostu v Lenoře vyražených z 216 kg zlata o ryzosti 999.9. Nominální hodnota mince je 5000 Kč, hmotnost 15,55 gramů a průměr 28 milimetrů. Minci vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.