Snaha pomoct úspěšnému oddílu metané zajistit vhodné podmínky pro trénování a pořádání turnajů skončila vybudováním víceúčelového hřiště. I tak by se v krátkosti dal shrnout vznik zázemí pro sportování nejen dospělých, ale i dětí v Lenoře.


Při všech peripetiích kolem rekonstrukce mostu přes Vltavu a výstavbu cyklostezky zůstala stavba víceúčelového hřiště tak trochu stranou. O to více jej, byť do zimy jen nakrátko, využívají lenorské děti, což starostku obce Jaroslavu Krnákovou pochopitelně těší. „Stavba byla hodně rychlá a hlavně bezproblémová. Teď už vlastně řešíme jen administrativu projektu, ale hlavní je, že hřiště funguje a že se povedlo," pochvaluje si starostka.


S výstavbou hřiště se začalo hned po dokončení a otevření cyklostezky. Obec provedla zčásti svépomocí terénní úpravy, při kterých pomáhali i členové oddílu metané. Z větší části je hotovo, teď už jen na jaře zasít trávu a bude to kompletní. Hřiště se dá využít pro většinu míčových her od basketbalu přes malý fotbal a tenis po volejbal a samozřejmě metanou. Právě existence a úspěchy oddílu metané byl impuls pro zbudování hřiště. „Jsou úspěšní, ale neměli kde pořádně trénovat a hrát a pořádat turnaje. Prostor, který jsme dosud měli, oddílu rozměrově nevyhovoval. Přišli s tím, že by jim stačil větší vyasfaltovaný plácek. Jenomže když jsme nechali udělat nabídku a zjistili jsme, kolik by nás to stálo, řekli jsme si, že by byla škoda vynaložit takové peníze vlastně jen pro jeden účel. Proto jsme další peníze přidali a dnes máme super hřiště. Navíc na nějaký plácek by nám nikdo dotaci nedal," doplnila Jaroslava Krnáková.


Umístění víceúčelového hřiště trochu stranou obce vedle fotbalových kabin a fotbalového hřiště má podle starostky i své výhody. „Děti tam snadno dojedou na kole, nebo doběhnou. Docela mne překvapilo, jak se využívají koše na basketbal. Na začátku jsme sice zvažovali, jestli basketbalové koše nebudou zbytečné, ale ještěže jsme od nich neustoupili. Navíc do zimy jsou nejvíc využívané, protože pro ostatní sporty je třeba nainstalovat branky nebo sloupky a sítě, takže to chceme nechat až na jaro," dodala s tím, že obec uvažuje i o odkoupení fotbalových kabin. Ty po ukončení činnosti fotbalového oddílu zůstaly opuštěné, začínají chátrat a obec by je využila jako zázemí k víceúčelovému hřišti. „Rádi bychom je ještě přes zimu získali do majetku obce," naznačila starostka.


Podle Vlastimila Mikeše z oddílu metané je nové hřiště velkou pomocí. „Metaná se tu hraje od šedesátých let minulého století a nikdy tu takové podmínky nebyly. Hrát a trénovat jsme chodili na parkoviště u fotbalového hřiště, kde jsme si jakž takž udělali dvě dráhy. Stalo se nám, že tam zaparkovali turisté a vyrazili na Šumavu, takže jsme se zase otočili a šli domů. S tím, co máme teď, se to prostě nedá srovnávat," říká. Lenorská metaná se jak v mužích, tak i ženách stále drží na špici v České republice. Členská základna čítá kolem dvaceti mužů a žen a nové zázemí by ji mohlo ještě rozšířit. A jak dodal Vlastimil Mikeš, existuje reálná naděje, že by se v Lenoře mohla konat i utkání na republikové úrovni. „Turnaje jsme tu pořádali už dříve, ale teď tu máme lepší podmínky, takže by turnaje mohly být podstatně kvalitnější," věří Vlastimil Mikeš.