Ještě před patnácti lety prachatická rodačka Lenka Volková malovala vajíčka jen pro radost na velikonoční stůl. „V Prachaticích malují vajíčka voskem všichni, takže i já a od mala,“ vzpomíná malířka. Dnes Lenka Volková žije v Praze a je členkou asociace malířů a malířek kraslic ČR a od roku 2010 se pyšní titulem Mistr lidové umělecké tvorby. Titul získala za vajíčka zdobená lepenou slámou. „Proto říkám, že sláma je víc než zlato,“ dodává při setkání v Prachatickém muzeu, kde na Zelený čtvrtek a Velký pátek ukazuje a učí, jak voskem namalovat vajíčka každého, kdo o to má zájem.

Prachatické muzeum je její domovská scéna. V něm začala kurzy malování kraslic pro děti ze základních škol. „Malování voskem je velmi časté. Pro mě jsou srdeční záležitost slámou zdobené kraslice. Každé vajíčko je umělecké dílo, stejně jako šperk. K tomu, aby vajíčka byla taková, jaká jsou, jsem se propracovávala dlouho. Snažila jsem se vyprofilovat, abych se odlišila. Každý malíř má svůj rukopis,“ vysvětluje. Zdobení vajíček slámou je podle ní celoroční záležitost. Musí totiž nasbírat ječnou nebo ovesnou slámu různé zralosti. Ta se pak vylupuje, aby se nelámala. Z vyschlé slámy vytváří ručně různé vzory, které pak lepí na nabarvená vajíčka. „Vyzdobit jedno vajíčko pak trvá až osm hodin,“ dodává Lenka Volková. Její byt je plný materiálu, který pak používá na zdobení vajec. "I vajíčka máme všude. Bez podpory manžela by to nešlo," směje se.

Voskový reliéf, lepení slámou a zdobení jezerní sítinou. To jsou tři hlavní techniky zdobení kraslic prachatické rodačky Lenky Volkové. Slámové vzory jsou sice nejtěžší, trvají nejdéle, ale jsou také nejhezčí. „Nejraději mám květinové vzory na černých vajíčkách. Právě na černé má největší efekt. Hezké jsou také červené nebo zelené,“ vypráví. Vyfouklá vajíčka Lenka Volková barví běžnou práškovou barvou, slámu a si sítinu nalepuje až na dokonale uschlé skořápky. „Nejsou speciální, ale používají pro barvení dřevěných hraček. I tak ale pak vybírám ty jen povedené,“ dodává.

V Prachatickém muzeu předvádí jen malování voskem. „Slámovou techniku nejsem schopná předvádět,“ říká. Vosk na malování kraslic si Lenka Volková sama vyrábí. „Při ukázkách v muzeích ale rozehřívám voskovky od českobudějovické tradiční firmy,“ vysvětluje. Její kraslice si mohou lidé koupit výhradně v muzeích nebo si objednat přímo Lenky Volkové. Ukázky její práce je možné v Prachatickém muzeu vidět ještě v pátek 15. dubna do 10 do 16 hodin.