Lékarníci se shodují, že nejbližším termínem, kdy by se mohla objevit na jejich pultech, je polovina října. I když zatím není v regionu prokázán žádný případ nákazy, obyvatelé se po možnosti očkování shánějí.
„V tuhle chvíli nemáme ani jednu vakcínu, podle našich informací musíme počkat až na druhý nebo třetí říjnový týden,“ potvrdila Kateřina Zídková z prachatické lékárny.
Jen za dnešek se byli po očkovací látce ptát tři zákazníci. „U nás v regionu není situace nijak závažná, ale v celorepublikovém měřítku je poptávka velká,“ dodala Kateřina Zídková.
I v netolické lékárně čekají na říjen. „To bychom měli dostat první vakcíny,“ říká Hana Pužejová.


Leona Fröhlichová, Lukáš Vlk

„Problém je především v tom, že se lidé nenechali očkovat preventivně a teď se rychle snaží očkování dohnat. Riziko hepatitidy není jenom nyní, to je stále, ale lidé jej podceňují,“ řekla Hana Pužejová z netolické lékárny.
Mimo školských zařízení se do zvýšené informovanosti o prevenci proti žloutence typu A pustili i v azylových zařízeních.
„Jednáme o tom, jak nechat naše klienty proočkovat. Je to ale finančně náročné,“ uvedla sociální pracovnice z husineckého azylového domu Monika Šimonová. Podle jejích slov je totiž v otázce hygienických návyků mezi jednotlivými rodinami v domu rozdíl. „Každopádně jsme všechny obešli a poučili je, jak se mají chovat a co dodržovat, aby se nám nestalo, že se tu žloutenka rozšíří,“ poznamenala Šimonová.

(red)

Více v tištěném vydání v úterý 23. září 2008.