Cílem je napomoci k obezřetnému používání antibiotik a poukázat právě na tato rizika spojená s jejich nesprávným užíváním.


Mezi lékárny, které se k této akci připojily, patří i lékárna v prachatické nemocnici. „Připojujeme se každý rok, protože je pravda, že v České republice stále nadměrně užíváme antibiotika. Že by se přímo při této akci přišel někdo zeptat, poradit, to se nestává. Pokud někdo přijde s receptem na antibiotika, my mu je samozřejmě vydáme, těžko můžeme usuzovat, zda je jejich užívání indikované, neznáme zdravotní stav pacienta. Poradíme mu ale, jak je má užívat, aby opravdu měly požadovaný účinek," říká vedoucí lékárny Nemocnice Prachatice Miroslav Gros. Podle jeho slov ale pacientům v této oblasti radí nejen v těchto dnech, kde se koná zmíněná akce, ale po celý rok.


Letos se k akci nepřipojila netolická lékárna.


„Zkoušeli jsme se zapojovat v předchozích letech, ale zájem ze strany našich zákazníků o tuto akci nebyl. Vzhledem k tomu, že se tímto tématem zabýváme po celý rok, letos jsme se nepřipojili," říká majitelka lékárny Hana Pužejová.


Podle ní navíc nemá pocit, že by na Netolicku byla antibiotika nadužívána.


Také ve Vacově se lékárna k akci nepřipojovala a to ze stejného důvodu, jako ta v Netolicích. Pacientům s užíváním antibiotik radí celoročně.