„Když jí děda 21. prosince vezl domů, vystoupila z auta, omdlela a záchranka jí odvezla do Českých Budějovic. Tam zjistili, že měla vlastně mozkový infarkt,“ vypráví Tomáš Kortan.

Lékaři měli pro rodinu zdrcující zprávu, kvůli vážnému poškození mozku paní Aleně nedávali šanci. „Čekali, až přestane mozková aktivita, aby ji mohli odpojit od přístrojů a říkali nám ať se s ní jdeme rozloučit. Tady pak sehrála roli Ivana Stráská, která se s mamkou znala a řekla, ať ji nechají připojenou,“ říká Tomáš, který bývalé hejtmance nepřestává za její radu děkovat. Jeho maminka se překvapivě za pár dní probudila z kómatu. „Zjistili jsme, že nás mamka poznává, začali jsme s ní komunikovat přes písmenkovou tabulku. Když jí vyndali tracheostomii, začala dokonce mluvit,“ popisuje.

Trvalo přibližně rok, než paní Alenu propustili z nemocnice. Rodinu ale čekala ještě dlouhá cesta. „Mamka nemohla sedět, neudržela rovnováhu, měla ochablé svaly. Já jsem pracoval v Praze v televizi, kde jsem skončil, abych se o ní mohl starat,“ vysvětluje Tomáš a dodává, že si jeho matka překvapivě všechno pamatuje a dokonce i mentálně je na původní úrovni.

V polovině roku 2019 přišel nápad na výrobu korálkových náramků. „Přemýšleli jsme, jak mamce zlepšit jemnou motoriku. Nejdříve jsme vyráběli korálky dřevěné, pak jsme ještě vymysleli korálky z minerálních kamenů, které bereme od výrobců z celého světa,“ poznamenává Tomáš. Jeho maminka prý díky navlékání korálkových náramků dělá motorické pokroky. Prodejem výrobků zároveň vydělávají na různé terapie, které paní Aleně pomáhají posunout se v léčbě zase o kus dál. Pokud chcete také pomoci můžete si některý z náramků zakoupit na stránkách www.alkoralky.cz