Právě posedávání Romů ve středu města a jejich hlasité vyprávění je často kritizované nejen ze strany místních, ale i turistů, kteří do Prachatic přijedou.

„Kdybych vládl na radnici a v unii, tak už bych je zpátky vůbec nedal,“ pokračoval ve své myšlence.
Že by se ovšem jeho názor setkal s podporou ostatních romských obyvatel, se rozhodně říci nedá. Například Karel Bihary, který je jedním z kandidátů na nového vajdu prachatických olašských Romů, se příliš nadšeně na tento výrok netvářil.

V minulém týdnu si navíc přišel na radnici stěžovat jeden z obyvatel, že na prachatickém náměstí napočítal kolem laviček dvaatřicet Romů, kteří byli velice hluční. O osudu laviček rozhodnuto zatím není. V tuto chvíli procházejí opravou. „Chyběly by zřejmě turistům,“ řekl starosta Prachatic Jan Bauer.
Na Velkém náměstí je navíc bezdrátové připojení a neměli by si s notebookem kam sednout.

Všechny zástupce města to příjemně překvapilo a na středečním setkání při příležitosti Mezinárodního dne Romů nikdo z přítomných Romů na tento názor nevystoupil s nesouhlasem. Žádný hlas se sice neozval, nicméně bylo jasně vidět, že přítomným Romům se tento názor příliš nezamlouvá.

Romové tak v tuto chvíli posedávají například u výloh obchodů na náměstí. „Musel jsem už řešit třeba to, že jste si posedali k výloze, kolem vás se postavil hlouček a maminky s kočárky měly smůlu. Musely vás objíždět a přitom sjíždět z chodníku. Když za vámi přijdu a upozorním vás na to, tak se uhnete, ale uvědomte si, že ne každý má odvahu vám to říci a pak se na vás ostatní oprávněně zlobí,“ apeloval ředitel prachatické městské policie Ivo Novotný.

„Lavičky by jednoznačně chyběly turistům,“ komentuje názor Ladislava Biharyho Karel Hrůza z občanského sdružení Lungo Drom se slovy, že i když se Ladislav Bihary snaží vyřešit svůj romský problém okolo jejich chování a hlučnosti, odnesli by toto rozhodnutí slušní lidé a hlavně turisté.
„Podle mého názoru by lavičky na náměstí neměly chybět. Člověk si nemá kam sednout a kde si odpočinout. Otázkou ale je, zda by lavičky neničily neukáznění spoluobčané, pak by vznikal zbytečný problém. Každopádně by se lavičky měly udělat,“ myslí si Michal Raclovský z Hořice.