Lavička na louce při turistické značce z Libínského sedla na Libín dostane za pár týdnů označení „Lavička Jana Stráského“. Prachatický deník o tom informovala Eliška Weysserová z osadního výboru Libínské Sedlo. „S nápadem přišli členové prachatického klubu turistů,“ upřesnila Eliška Weysserová, která se zhostila organizace slavnostního označení. Lavička je tu podle jejího vysvětlení mnoho let a Jan Stráský, který 15 let žil právě na Libínském Sedle, na ní rád sedával.

Označení Lavička Jana Stráského tam turisté, zástupci osadního výboru a přátelé Jana Stráského umístí 7. července odpoledne. „Termín jsem vybrala záměrně. Právě první týden v červenci se ve zdejší turistické ubytovně sjíždějí na dovolenou děti rodičů, kteří ji vlastníma rukama vybudovali. Právě tam měl svou kancelář i Jan Stráský,“ vysvětlila. Lavička je tak vzpomínkou na člověka, který měl místní krajinu rád a velmi dobře ji znal.

Jan Stráský

- Narodil se v roce 1940 v Plzni. Žil v Praze, na Libínském Sedle i v Prachaticích. Zemřel v roce 2019 v Praze. Poslední rozloučení se konalo v Prachaticích.
- Byl poslední premiér československé vlády, ministr, poslanec i ředitel NP Šumava.
- Byl členem i předsedou Klubu českých turistů.