„Ve škole jsem působila dvaadvacet let, je na co vzpomínat," říká bývalá ředitelka základní školy Helena Kubaštová, která školu vedla až do roku 1998.  „Do školy jsem nastoupila v roce 1976," říká.

Chrobolská škola byla klasická malotřídka, děti v ní byly rozděleny do dvou tříd. „Naše třída byla plná," vzpomíná současný starosta obce Oldřich Valouch.
Ten do školy chodil od roku 1972 do roku 1976.Vzpomíná například na to, že základní škola byla poměrně dobře vybavená.
„Měli jsme třeba posluchárnu, kde jsme se učili cizí jazyk, tehdy to byla samozřejmě ruština. Posluchárna byla vybavená i sluchátky," poznamenal bývalý žák a současný starosta v jedné osobě se slovy, že vybavení školy rozhodně nebylo špatné.

Na vybavení školy vzpomíná i bývalá ředitelka Helena Kubaštová. „Na tehdejší dobu byla škola vybavená dobře. Po roce 1990 jsme třeba měli v každé třídě počítač, který byl k dispozici hlavně pro děti. Už tehdy v něm byly programy, v nichž si mohly děti zkoušet třeba cvičení z českého jazyka," popisuje Helena Kubaštová.

Do školy docházely hlavně děti z Chrobol, ale svého času do ní dojížděli i školáci z Leptače a Záhoří. Děti z Leptače pak začaly dojíždět do školy do Prachatic.
„Po celá léta se počet dětí ve škole držel kolem třiceti žáků," říká další z vyučujících, která ve škole působila pět let, Anna Manová.

Helena Kubaštová pamatuje, že nejvyšší počet dětí za dobu jejího působení byl třiatřicet.

V nové budově základní školy nebyla k dispozici vlastní kuchyně, ta se i nadále nacházela v původní budově, kde sídlila mateřská škola. Žáci proto na obědy docházeli do ní.

Původní budova základní školy byla školákům otevřena v roce 1920. V devadesátých letech začali někteří rodiče své děti dovážet do Základních škol v Prachaticích, když do města dojížděli za prací. Tím se začal samozřejmě také snižovat jejich počet ve školních lavicích v Chrobolech. Paradoxně, ve stejném roce, jako byla škola v Chrobolech i definitivně uzavřena, se v obci narodilo osm dětí. To byl počet, který by dostatečně za několik let navýšil počet žáků a škola tak mohla „přežít".

V současné době je budova novější základní školy přestavěná na bytové jednotky.